Badania: w demencji naczyniopochodnej pomaga chodzenie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2017 13:09

Otępienie naczyniopochodne spowodowane jest  m.in. licznymi drobnymi udarami kory mózgowej lub pojedynczym udarem. Wyniki testów opublikowane w piśmie "The British Journal of Sports Medicine" dowodzą, że godzina spaceru trzy razy w tygodniu może nie tylko działać prewencyjnie, ale też zmienić postęp choroby w początkowym stadium.

Badania: w demencji naczyniopochodnej pomaga chodzenie
Badania: w demencji naczyniopochodnej pomaga chodzenie. Fot. Archiwum

Otępienie naczyniopochodne jest niejednorodne i może wynikać z uszkodzeń małych naczyń trwających latami, np. w przebiegu nieleczonego nadciśnienia tętniczego, co prowadzi do uszkodzenia istoty białej w mózgu.W Japonii otępienie naczyniowe jest najczęstszym rodzajem otępienia. Na świecie jego częstość szacuje się na 10-25 proc. wszystkich otępień.

Szczególne znaczenie w zapobieganiu choroby ma leczenie nadciśnienia tętniczego. Jednak według najnowszego badania lekiem może być także ruch - pisze Gazeta Wyborcza.

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie postanowili przetestować wpływ chodzenia na tego rodzaju demencję. Zaprosili do badań 38 starszych osób, u których rozpoznano już łagodną, wczesną postać zaburzeń funkcji poznawczych zależną od naczyń krwionośnych. Żaden z uczestników nie był wcześniej aktywny fizycznie.

Program spacerów składał się z nadzorowanych przez badaczy jednogodzinnych sesji trzy razy w tygodniu. Badanie trwało pół roku. Testy pokazały, że osoby spacerujące miały niższe ciśnienie krwi niż ochotnicy z grupy kontrolnej. Nastąpiła też poprawa wyników testów poznawczych.

Naukowcy planują kontynuację badań. 

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum