Badania: w amerykańskich szpitalach niedojadanie jest zjawiskiem powszechnym

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2019 08:53

Jak wykazało badanie obejmujące niemal 10 000 osób z 245 szpitali, niedojadanie naraża na poważne ryzyko co trzeciego dorosłego pacjenta w amerykańskich szpitalach - informuje „The Journal of Parenteral and Enteral Nutrition”.

Badania: w amerykańskich szpitalach niedojadanie jest zjawiskiem powszechnym
Fot. Fotolia

Co roku hospitalizowanych jest 36 milionów Amerykanów. Największe jak dotąd badania nad szpitalnym niedożywieniem w USA przeprowadziła organizacja non profit nutritionDay przy wsparciu firmy Abbott. Większość pacjentów amerykańskich szpitali zostawiana talerzach połowę posiłku lub więcej, co naraża na szwank ich zdrowie.

51 proc. zjada tylko połowę posiłku lub jeszcze mniej, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zgonu w ciągu 30 dni. Dorośli, którzy w ogóle nie zjadają posiłków są niemal sześciokrotnie bardziej zagrożeni zgonem od tych, którzy jedzą choć trochę.

Spośród pacjentów, którzy mogli jeść, ale nie jedli, tylko 11 proc. podawano preparaty odżywcze. Niemal połowa chorych na choroby zakaźne oraz wymagających długoterminowej opieki, a także ponad 40 proc. pacjentów onkologicznych było zagrożonych niedożywieniem.

Niedojadanie jest w szpitalach zjawiskiem powszechnym, zaś niedożywienie bywa niedostrzegane - ponieważ objawy takie jak brak energii czy spadek wagi lekarze często przypisują chorobie pacjenta.

Niedożywienie pojawia się, gdy organizm nie otrzymuje potrzebnych mu składników odżywczych i może wystąpić zarówno u osób z niedowagą, jak i z nadwagą. Niedożywiony pacjent jest bardziej narażony na powikłania i wolniej zdrowieje. Wiele trafiających do szpitala osób jest niedożywionych lub zagrożonych niedożywieniem, a brak apetytu i niedojadanie podczas hospitalizacji pogarsza ich rokowania. 

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum