Badania: użytkownicy internetu lepiej dbają o zdrowie

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 30 października 2013 13:56

Osoby starsze, które regularnie i aktywnie korzystają z internetu, częściej uczestniczą w badaniach przesiewowych pod kątem raka jelita grubego, więcej ćwiczą, zdrowiej się odżywiają i mniej palą - wynika z badań opublikowano w piśmie Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention.

Badania: użytkownicy internetu lepiej dbają o zdrowie

Naukowcy pod kierunkiem dr. Christiana von Wagnera przeprowadzili duże badanie populacyjne na grupie blisko 6 tys. Anglików po 50. roku życia. Zbieranie danych trwało od 2002 do 2011 roku. Każdy z uczestników co dwa lata odpowiadał na specjalnie przygotowane pytania, dotyczące częstości korzystania z internetu i poczty elektronicznej, wykonywania badań przesiewowych pod kątem raka, aktywności fizycznej, nawyków żywieniowych, zdolności poznawczych oraz pochodzenia, statusu społecznego, wieku, płci, miejsca zamieszkania, wykształcenia itp.

Okazało się, że mężczyźni i kobiety, którzy regularnie korzystali z zasobów sieci, dwukrotnie częściej brali udział w badaniach w kierunku raka jelita grubego niż osoby stroniące od internetu. Także poziom ich aktywności fizycznej był średnio o 50 proc. wyższy, częściej (o 24 proc.) spożywali przynajmniej pięć porcji owoców i warzyw dziennie, znacznie rzadziej byli aktualnymi palaczami. Nie zauważono natomiast związku pomiędzy korzystaniem z internetu przez osoby starsze a udziałem w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.

Spośród wszystkich uczestników badania, czyli osób powyżej 50. roku życia, 41,4 proc. odpowiedziało, że w ogóle nie korzysta z internetu, 38,3 proc. - że korzysta od czasu do czasu, raczej rzadko, a 20,3 proc. - że używa go bardzo często.

Najwięcej regularnych użytkowników było wśród osób najmłodszych (50-letnich), będących białymi mężczyznami, z wyższym wykształceniem. Najrzadziej do internetu zaglądali ludzie z niższym wykształceniem, niepełnosprawni, niezamożni.

- Ważnym przesłaniem wynikającym z naszych badań powinno być to, że zwiększenie dostępu do internetu we wszystkich grupach demograficznych może być istotnym czynnikiem pomagającym kształtować wśród osób w podeszłym wieku zdrowe nawyki - podsumowuje von Wagner.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl 


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum