Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 01-05-2019 11:55

Badania: utrata węchu może sygnalizować poważne problemy zdrowotne

Zdaniem naukowców, lekarze nie powinni lekceważyć kłopotów z węchem u swoich pacjentów, zwłaszcza u seniorów. Jak sugerują nowe badania, gdy starsza osoba przestaje wyczuwać zapachy, np. cytryny czy cebuli, może to być sygnałem poważnych problemów ze zdrowiem.

Na utratę powonienia należy zwracać uwagę szczególnie w przypadku seniorów Fot. Shutterstock

Naukowcy zbadali węch 2,3 tys. osób w wieku od 71 do 82 lat, a następnie obserwowali je przez ponad 10 lat. W tym okresie około połowa uczestników badania zmarła, jednak w przypadku osób, u których wystąpiły zaburzenia węchu, ryzyko śmierci w ciągu 10 lat było niemal o połowę większe. Okazało się ponadto, że tylko część z tych przypadków można wyjaśnić rozwojem choroby Parkinsona lub Alzheimera - informuje Rzeczpospolita.

Z kolei z badań, których wyniki opublikowało czasopismo Annals of Internal Medicine wynika, że utrata powonienia może być silnym prognostykiem zgonu. Do takich wniosków doszła już wcześniej grupa naukowców pod kierunkiem prof. Jayanta M. Pinto z University of Chicago.

W badaniu wzięło udział 3 tys. osób w wieku od 57 do 85 lat. W specjalnie opracowanych testach mieli oni rozpoznać zapach mięty, ryb, pomarańczy, róży i skóry. 39 proc. osób, które nie przeszły testu na czułość węchu, zmarło w ciągu 5 lat od badania. Wśród osób z umiarkowanym spadkiem czułości węchu odsetek ten wynosił 19 proc. , a wśród osób ze zdrowym węchem - 10 proc. Wyniki badań opublikował w 2014 r. magazyn PLOS One.

Dlaczego utrata węchu wydaje się tak silnym prognostykiem śmierci? Jedna z hipotez przypomina, że układ węchowy posiada komórki macierzyste, dzięki którym się regeneruje. Utrata węchu może oznaczać, że organizm utracił zdolność do regenerowania swoich kluczowych elementów.

Więcej: rp.pl