Badania: utrata słuchu to wyższe ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2019 10:18

Kolejne badanie wskazuje na związek utraty słuchu ze zwiększonym ryzykiem demencji - informuje pismo” Alzheimer's & Dementia”.

Badania: utrata słuchu to wyższe ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych
Fot. Shutterstock

Wraz ze starzeniem się społeczeństw, utrata słuchu staje się coraz powszechniejszym problemem. Trwające osiem lat badanie naukowców z Brigham and Women's Hospital jest kolejnym, które wskazuje na związek utraty słuchu z podwyższonym ryzykiem spadku zdolności poznawczych.

Badanie objęło 10 107 mężczyzn w wieku 62 i więcej lat. Oceniono wyniki testów subiektywnych funkcji poznawczych (SCF) na podstawie odpowiedzi na sześciopunktową ankietę przeprowadzoną w roku 2008, 2012 i 2016.

Okazało się, że utrata słuchu wiąże się z wyższym ryzykiem spadku subiektywnych funkcji poznawczych. W porównaniu z mężczyznami bez ubytku słuchu, względne ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych było o 30 proc. wyższe u mężczyzn z łagodnym ubytkiem słuchu, o 42 proc. wyższe przy umiarkowanym ubytku i 54 proc. wyższe u mężczyzn z ciężkim ubytkiem słuchu, którzy nie stosowali aparatów słuchowych.

Wśród mężczyzn z ciężkim ubytkiem słuchu, którzy korzystali z aparatów słuchowych, ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych było nieco mniejsze (o 37 proc.), ale nie było w sposób statystycznie istotny różne od ryzyka u tych, którzy nie korzystali z aparatów słuchowych.

Planowane są dalsze badania - z udziałem kobiet oraz połączone wykonywaniem pomiarów audiometrycznych.

Zdaniem autorów utrata słuchu to ważny objaw pozwalający zidentyfikować osoby szczególnie narażone na demencję i umożliwiający otoczenie ich opieką.

Jak podkreślają autorzy, demencja stanowi rosnące wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej. Nie ma na nią lekarstwa, brakuje także skutecznych sposobów zapobiegania. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum