Badania: usunięcie receptora TACI pokona toczeń?

Autor: Interia/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2015 11:35

Naukowcy z Monash University znaleźli nowy sposób na na zatrzymanie rozwoju tocznia - choroby autoimmunologicznej. Jak sugerują wystarczy skupić się na jednym z receptorów o nazwie TACI, który znajduje się na limfocytach B, i które pełnią rolę "żołnierzy" układu immunologicznego.

Toczeń jest chorobą autoimmunologiczną, która może zaatakować dowolną część ciała. Obecnie stosowane metody leczenia polegają na "wyłączeniu" systemu immunologicznego pacjenta, co zapobiega autoagresji. Niestety, taka terapia sprawie, że pacjent jest łatwym celem dla innych chorób.

U zdrowych osób limfocyty B produkują antygeny, które niszczą patogeny. U osób cierpiących na toczeń, produkcja antygenów przez limfocyty B jest źle ukierunkowana, przez co dochodzi do wyniszczania własnych tkanek.

Aby przetrwać, limfocyty B polegają na pojedynczym białku - BAFF (B-cell activating factor TNF family) - które jest istotne w rozwoju tocznia. Każdy limfocyt B niesie trzy różne rodzaje receptorów, które wykrywają BAFF we krwi. Receptory te są znane jako BAFF-R, TACI i BCMA. To receptor TACI reaguje na nadmiar BAFF i stymuluje produkcję przeciwciał, które atakują zdrowe tkanki.

Zespół naukowców pod kierownictwem Willa Figgetta wysunął tezę, że jeżeli receptor TACI zostanie usunięty, limfocyty B pozostaną nienaruszone, a toczeń nie rozwinie się. Figget przekonuje, że sunięcie receptora TACI z genomu sprawia, że wysoki poziom BAFF nie powinien wywoływać tocznia.

Więcej: nt.interia.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum