Badania: uśmiech redukuje wpływ stresu na serce

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2012 12:49

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że uśmiech na twarzy może zredukować negatywny wpływ stresu na serce człowieka. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie "Psychological Science". Badacze z University of Kansas sprawdzali, w jaki sposób różne rodzaje uśmiechu oddziałują na organizm w stresujących sytuacjach.

Polecili osobom badanym, aby podczas wykonywania zadań, które wywoływały u nich stres, przybierali minę neutralną, bądź uśmiechali się w różny sposób - tylko ustami (tzw. uśmiech standardowy) lub za pomocą mięśni całej twarzy, szczególnie wokół ust i oczu (tzw. szczery uśmiech). Z kolei niektórzy z uczestników badania musieli zachować kamienną twarz, podczas gdy trzymane w ustach pałeczki zmuszały ich twarze do imitowania uśmiechu.

Okazało się, że każdy rodzaj uśmiechu, nawet wymuszony, pozytywnie oddziaływał na organizm, zmniejszając częstotliwość uderzeń serca podczas stresujących sytuacji. Najsilniejszy efekt dało się jednak zauważyć, gdy ludzie uśmiechali się szczerze.

Wniosek nasuwa się tylko jeden - śmiech to zdrowie, więc każdy z nas powinien śmiać się jak najczęściej, biorąc przykład z małych dzieci, które śmieją się przeciętnie aż 300 razy dziennie, podczas gdy dorośli jedynie kilkanaście razy.

Więcej: www.naukawpolsce.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum