Badania: uniwersalne antidotum i "inteligentne" bandaże

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2015 11:42

Podczas zakończonego w czwartek (26 marca) w Denver, w stanie Kolorado, spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego przedstawiono w sumie 11 tys. badań poświęconych temu, w jaki sposób chemia może rozwiązać problemy współczesnego świata.

Badania: uniwersalne antidotum i "inteligentne" bandaże

Naukowcy przedstawili swoje badania nad uniwersalnym serum z oposa na jad węży, jadalny (nietrujący) odmrażacz szyb, inteligentne bandaże czy nowy rodzaj tłuszczu mający się stać antidotum na epidemię naszych czasów - cukrzycę.

Według Międzynarodowego Towarzystwa Toksykologicznego każdego roku jadowite węże atakują 421 tys. osób na świecie, z czego ponad 20 tys. nie przeżywa takiego spotkania.

Naukowcy wciąż więc poszukują uniwersalnego, skutecznego antidotum. Podczas zjazdu w Denver zaprezentowano najbardziej obiecującego kandydata - peptyd o nazwie LTNF, czyli czynnik neutralizujący śmiertelne toksyny (Lethal Toxin Neutralizing Factor). Pochodzi on z organizmu dydelfa wirginijskiego, zwanego potocznie oposem.

Spore zainteresowanie wzbudził prezentowany przez naukowców bandaż, który „myśli”. Nie tylko hamuje krwawienie, ale przede wszystkim wykrywa odleżyny, rany i owrzodzenia u przewlekle chorych, leżących pacjentów, jeszcze zanim zobaczy je doktor.

Natomiast zespół dr. Alana Saghateliana z Instytutu Salka odkrył nową klasę lipidów, które mogą stać się w przyszłości skutecznym lekarstwem na cukrzycę. Chodzi o tak zwane FAHFAs, czyli w tłumaczeniu na polski - estry kwasowo-tłuszczowe hydroksykwasów tłuszczowych.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum