Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 08-02-2019 07:50

Badania: "trawka" może zwiększyć liczbę plemników w spermie?

Mężczyźni, sporadycznie korzystający z przyjemności wypalenia "trawki" mieli więcej plemników w nasieniu niż całkowici abstynenci - wynika z badań przeprowadzonych na Harvard Chan School w Bostonie.

Fot. Archiwum

Badacze przeprowadzili analizę 1143 próbek nasienia, które pochodziło od 662 mężczyzn leczących się wraz ze swoimi partnerkami w klinice leczenia płodności. Okazało się, że ponad połowa z nich (55 proc.) miała za sobą epizod z marihuaną; 44 proc. paliło "marychę" dość dawno, a 11 proc. w ostatnim czasie - pisze Rzeczpospolita.

Naukowcy zauważyli, że panowie, którzy nie stronili od używki mieli średnio 62,7 mln plemników na mililitr ejakulatu, a abstynenci jedynie 45,4 mln na mililitr.

Uczeni przyznali, że oczekiwali wręcz odwrotnych wyników. Poprzednie obserwacje wskazują bowiem, że palenie marihuany wiąże się z gorszą jakością nasienia. Dotyczyły one jednak nałogowych palaczy "trawki".

Obecne badania pokazują jak mało dziś wiadomo na temat wpływu marihuany na zdrowie reprodukcyjne, a nawet na zdrowie człowieka w ogóle.

Więcej: www.rp.pl