Badania: toksyczne peptydy w jadzie ślimaka morskiego nadzieją dla onkologii?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2015 10:34

Australijscy naukowcy badający ślimaka morskiego odkryli tysiące nowych toksycznych peptydów. Odkrycie może zaowocować opracowaniem nowych leków przeciwbólowych i przeciwnowotworowych.

Badania: toksyczne peptydy w jadzie ślimaka morskiego nadzieją dla onkologii?
Fot. Fotolia

Naukowcy badali ślimaka morskiego (Conus episcopatus), który żyje u wschodnich wybrzeży Australii. Jest on jednym z 700 gatunków ślimaków-stożków, nazywanych tak ze względu na kształt muszli, często wzorzyście ubarwionej. Polują one na zdobycz, używając kolca zatrutego paraliżującymi neurotoksynami.

- Jad ślimaków morskich jest znany z zawartości różnorodnych toksyn, które są wykorzystywane przy tworzeniu nowych leków i substancji czynnych - wyjaśnia Paul Alewood z University of Queensland w Australii. - Nasze badania dają pierwszą w historii możliwość przyjrzenia się strukturze toksyn zawartych w jadzie pojedynczego ślimaka morskiego. Podejrzewamy, że w jadzie innych gatunków ślimaków morskich istnieje wiele ciekawych, nieznanych wcześniej cząsteczek. Zamierzamy zbadać je, używając metody opracowanej przez nasz zespół - dodaje naukowiec.

Wykorzystuje ona narzędzia bioinformatyczne i biochemiczne. Pozwala na mierzenie i analizowanie struktury cząsteczek, aktywności oraz składu różnorodnych białek w jadzie. To podejście umożliwiło naukowcom odkrycie niespotykanej do tej pory liczby peptydów wytwarzanych przez pojedynczego ślimaka morskiego. Naukowcy deklarują, że nowa metoda może być też wykorzystywana do badania jadu innych organizmów.

Naukowcy odkryli też sześć nieznanych wcześniej, trójwymiarowych struktur cząsteczek, które potencjalnie mogą zostać wykorzystane przy tworzeniu substancji czynnych.

Do tej pory znano 25 takich struktur, które zostały odkryte w ciągu ostatnich 25 lat. Na podstawie wielu z nich opracowane zostały nowe leki i nieznane wcześniej substancje czynne. Naukowcy spodziewają się, że ich odkrycie doprowadzi do powstania nowych specyfików przeciwbólowych oraz leków, m.in. przeciwnowotworowych.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum