Badania: to białko odpowiada za otyłość?

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2015 08:58

Najnowsze badania opublikowane na łamach magazynu Nature Communication sugerują, że im jesteśmy grubsi, tym więcej nasz organizm wytwarza białka hamującego proces spalania tłuszczu.

Badania: to białko odpowiada za otyłość?
Im jesteśmy grubsi, tym więcej nasz organizm wytwarza białka hamującego proces spalania tłuszczu Fot. Shutterstock

Naukowcy doszli do tego badając, dlaczego myszy nieposiadające genu do wytwarzania białka sLR11 trudniej nabierają masy. U wszystkich osobników - zarówno gryzoni, jak i ludzi - przechodzących z diety niskokalorycznej na wysokokaloryczną, metabolizm wzrastał. Jednak u myszy niezdolnych do produkcji białka sLR11 przyrost tempa metabolizmu był znacznie wyższy, pozwalając osobnikom na spalenie większej ilości kalorii w szybszym tempie - informuje tvn24.pl

Dalsze badania wykazały, że geny tych myszy odpowiedzialne za zachowywanie się adipocytów brązowych, były znacznie aktywniejsze w dysponowaniu adipocytami żółtymi, na ogół gromadzonymi w postaci nadprogramowych kilogramów. Obserwowane osobniki były bardziej termogeniczne i zużywały więcej energii, czyli paliły kalorie zamiast je gromadzić.

Odkrycie może pomóc wyjaśnić dlaczego osoby z nadwagą mają tak duży problem aby schudnąć - nagromadzone w ich organizmie komórki tłuszczowe prowadzą walkę przeciwko ich staraniom na poziomie molekularnym.

Więcej: www.tvn24.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum