Badania: to białko jest kluczowe w budowie "kapsuły ratunkowej" groźnych bakterii

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2016 15:48

Bakterie takie jak wąglik ukrywają się niekiedy w "kapsule ratunkowej" - przetrwalniku, w którym czekają na lepsze czasy. Naukowcy znaleźli białko kluczowe dla budowy płaszcza przetrwalnika.

Metabolicznie aktywną bakterię o wiele łatwiej zniszczyć niż sporę Fot. Archiwum

Wyniki prac amerykańsko-polskiego zespołu prowadzonego przez Jacka Dixona i Vincenta Tagliabracciego ukazały się w prestiżowym czasopiśmie PNAS. Współautorami publikacji jest czworo Polaków (Anna Muszewska, Małgorzata Dudkiewicz, Marcin Grynberg oraz Krzysztof Pawłowski). Badania mogą mieć znaczenie dla terapii chorób powodowanych przez niektóre bakterie i grzyby -  pleśniakowce.

Formy przetrwalnikowe oznaczają, że materiał genetyczny bakterii otoczony zostaje pancerzykiem, a metabolizm w komórce ustaje. W ten sposób bakteria może w "uśpieniu" przeczekać trudne czasy. Przetrwalnikowi nie straszne są niskie temperatury, brak dostępu do wody, czy nawet środki dezynfekujące. W dodatku spora staje się niewidoczna dla układu odpornościowego.

- Metabolicznie aktywną bakterię o wiele łatwiej zniszczyć niż sporę. Bo to właśnie przetrwalniki sprawiają, że mamy trudności w unieszkodliwianiu bakterii znajdujących się np. w żywności czy na sprzęcie medycznym - mówi w rozmowie z PAP jedna z autorek badania dr Anna Muszewska z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie.

Obecnie naukowcom udało się wskazać, jakie białko jest kluczowe w procesie tworzenia płaszcza przetrwalnika. Udowodnili, że jeśli białko CotH nie działa w bakterii prawidłowo, jej płaszcz staje się "dziurawy" i mniej odporny na czynniki zewnętrzne. Jest to zatem potencjalny cel dla leków.

- Blokując te białka można będzie spowodować pogorszenie jakości przetrwalników - komentuje dr hab. Krzysztof Pawłowski z Katedry Doświadczalnictwa i Bioinformatyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum