Badania: terapia hormonalna jest bezpieczna dla kobiet po menopauzie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 września 2017 08:13

Kobiety po menopauzie, które stosują hormonalną terapię zastępczą (HTZ), nie są bardziej narażone na przedwczesny zgon, niż ich rówieśniczki nie korzystające z HTZ - wynika z analizy danych dużego badania, którą publikuje czasopismo "JAMA".

Badania: terapia hormonalna jest bezpieczna dla kobiet po menopauzie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Dla kobiet szukających metody terapii stresujących uderzeń gorąca, nocnych potów lub innych objawów menopauzy te wyniki mogą być pocieszające - skomentowała główna autorka pracy dr JoAnn Manson z Harvard Medical School w Bostonie (Massachusetts, USA).

HTZ jest uważana za najskuteczniejsza metodę łagodzenia objawów, które towarzyszą wygasaniu czynności jajników u kobiet (tzw. okres okołomenopauzalny), takich jak napady gorąca, zlewne poty, ale też zaburzenia nastroju czy suchość pochwy.

Po opublikowaniu w 2002 r. wyników wieloletniego amerykańskiego studium pt. Women's Health Initiative (WHI), wiele pań zaczęło się jednak obawiać jej stosowania. Okazało się bowiem, że terapia składająca się z estrogenu i progestagenu istotnie zwiększa ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej, udaru mózgu i zawału serca, a nawet ryzyko zachorowania na raka piersi, co potwierdzono następnie w badaniu pt. Million Women Study.

W najnowszej analizie wykorzystano dane z dłuższego okresu obserwacji dwóch badań klinicznych prowadzonych w ramach studium WHI. Dotyczyły one ponad 27 tys. kobiet, które weszły do badań w latach 1993-98 będąc w wieku od 50. do 79 lat. Wszystkie były już wówczas po menopauzie (czyli ostatniej miesiączce). Przez pierwsze 5-7 lat część pań stosowała HTZ - bądź estrogen z progestagenem, bądź sam estrogen, a część placebo. Stan ich zdrowia śledzono do końca 2014 r. W trakcie badania zmarło blisko 7,5 tys. kobiet.

Analiza ujawniła, że odsetek zgonów z różnych przyczyn, ale też z powodu raka i z powodu chorób układu krążenia, był podobny wśród kobiet stosujących i niestosujących HTZ - odpowiednio 27,1 proc. i 27,6 proc.

Co więcej, w grupie pań, które zaczęły stosować HTZ w młodszym wieku - mając od 50. do 59 lat - odsetek zgonów był o 30 proc. niższy niż wśród ich rówieśniczek niestosujących terapii hormonalnej. Natomiast w grupie pań, które zaczęły stosować HTZ po 60-tce lub 70-tce, nie stwierdzono istotnych różnic w odsetku zgonów w porównaniu z grupą niekorzystającą z terapii hormonalnej.

- Najnowsze badanie powinno złagodzić obawy, które zrodziły się na podstawie wcześniejszych wyników badania WHI, że wzrost ryzyka raka piersi czy zawału serca, związany z terapią hormonalną, może przełożyć się na zwiększoną długofalową śmiertelność kobiet - podkreśliła w komentarzu odredakcyjnym dr Melissa McNeil z University of Pittsburgh.

Jak skomentowała specjalistka dla redakcji Reuters, stosowanie kombinacji estrogenu z progestagenem jest związane z wyższym ryzykiem raka piersi, jednak postępy w zakresie diagnostyki i leczenia, które zaszły od momentu rozpoczęcia badania WHI - sprawiły, że obecnie nowotwór ten coraz rzadziej prowadzi do zgonu.

- Wraz z dłuższą obserwacją okazało się też, że zwiększone ryzyko zawału serca czy udaru mózgu związane z HTZ, które stwierdzono początkowo w badaniach WHI, dotyczy tylko kobiet, które stosują terapię hormonalną w starszym wieku - dodała.

Jej zdaniem z najnowszej analizy płynie wniosek, że HTZ dobrana dla odpowiedniej pacjentki jest skuteczna i bezpieczna.

Jak zwracają uwagę autorzy pracy, istotnym ograniczeniem analizy było to, że w badaniu WHI nie brano pod uwagę m.in. różnic w dawkach stosowanych hormonów, co mogłoby mieć wpływ na wyniki. Co istotne, ponieważ badania prowadzono w latach 90. stosowano wówczas starsze produkty hormonalne, w tym skoniugowany estrogen koński, obecnie bardzo rzadko używany.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze