×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Badania: terapia ciepłem wzmacnia funkcje mitochondrialne w mięśniach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia06 sierpnia 2018 10:57

Długotrwała terapia ciepłem może polepszać funkcję mitochondriów w mięśniach - wykazali naukowcy z Brigham Young University w Utah (USA). Odkrycie to może prowadzić do opracowania nowych metod leczenia osób z chorobami serca i cukrzycą.

Badania: terapia ciepłem wzmacnia funkcje mitochondrialne w mięśniach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wyniki badania zaprezentowano na łamach pisma "Journal of Applied Physiology".

Mitochondria, czyli centra energetyczne komórek, są niezbędne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Spadek liczby lub funkcji mitochondriów może przyczyniać się do przewlekłych i potencjalnie groźnych chorób, takich jak choroby serca, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy cukrzyca typu 2.

- Już wcześniej wykazano, że aktywność fizyczna napędza tworzenie nowych mitochondriów oraz poprawia funkcjonowanie już istniejących. Aby zapewnić oczekiwane korzyści, ćwiczenia powinny trwać blisko dwie godziny dziennie. Tymczasem wiele przewlekłe chorych osób nie jest w stanie tak długo ćwiczyć - wyjaśniają autorzy omawianej pracy.

Jak dodają, badania na gryzoniach sugerują jednak, że ekspozycja na ciepło może również indukować wytwarzanie większej ilości mitochondriów.

Naukowcy z Utah postanowili więc sprawdzić, czy podobne efekty da się osiągnąć u ludzi. Zbadali 20 dorosłych ochotników, którzy nie uczestniczyli w regularnych ćwiczeniach fizycznych w ciągu trzech miesięcy poprzedzających badanie. Następnie poddali ich codziennym, dwugodzinnym sesjom diatermii krótkofalowej - jest to rodzaj terapii cieplnej generowanej przez impulsy elektryczne.

Eksperyment prowadzili przez 6 dni. Podgrzewali mięśnie uda jednej kończyny każdego z uczestników, a ich celem było wygenerowanie w mięśniach podobnej ilości ciepła, jaka wytwarza się pod wpływem ćwiczeń. W efekcie sesje terapeutyczne podniosły temperaturę podgrzewanej kończyny o około 14 stopni Celsjusza. Druga (niepodgrzewana) noga każdego uczestnika służyła jako kontrola.

Po zakończeniu całego eksperymentu naukowcy zbadali zawartość mitochondriów w mięśniach uczestników i porównali ją do wyniku sprzed terapii.

Okazało się, że funkcje mitochondriów w ogrzewanej kończynie zwiększyły się średnio o 28 proc.

- Stężenie kilku białek mitochondrialnych również wyraźnie wzrosło w podgrzewanych nogach, co sugeruje, że oprócz poprawy funkcji mitochondriów powtarzalna ekspozycja na ciepło zwiększa także zawartość mitochondriów w ludzkich mięśniach szkieletowych - mówią autorzy.

- Zebrane przez nas dane zdecydowanie są powodem, aby kontynuować badania nad mechanizmem indukowanych ciepłem adaptacji mitochondriów. Uważamy, że osoby, które ze względu na swoje zdrowie przez dłuższy czas nie mogą ćwiczyć, mogłyby skorzystać z terapii ciepłem - podsumowują naukowcy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze