Badania: ten lek trzykrotnie zmniejsza ryzyko śmierci u pacjentów z burzą cytokinową

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2021 13:21

Z najnowszych badań SARSTer wynika, że tocilizumab trzykrotnie zmniejsza ryzyko śmierci u chorych z burzą cytokinową w przebiegu COVID-19 - poinformował koordynator tego programu prof. Robert Flisiak.

Badania: ten lek trzykrotnie zmniejsza ryzyko śmierci u pacjentów z burzą cytokinową
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Rezultaty badania SARSTer opublikował portal medyczny medRxiv. Wskazują one, że tocilizumab, lek dotychczas stosowany głównie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, trzykrotnie zmniejsza ryzyko śmierci u pacjentów z burzą cytokinową w przebiegu COVID-19.

Zdaniem prof. Roberta Flisiaka, który jest prezesem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, skuteczność tego leku jest jeszcze większa w przypadku chorych hospitalizowanych ze szczególnie ciężkim przebiegiem choroby, u których saturacja tlenu wynosi poniżej 90 proc.

Jak poinformował, dodatkowo w tej grupie chorych zaobserwowano ponad pięciokrotne zmniejszenie prawdopodobieństwa konieczności wentylacji mechanicznej (podłączenie do respiratora), oraz znaczące skrócenie czasu upływającego do uzyskania poprawy klinicznej.

Burza cytokinowa powodowana jest gwałtowną reakcją układu immunologicznego na infekcję, w tym przypadku wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2. Jest to gwałtowny stan zapalny, bardzo niekorzystny dla przebiegu COVID-19, gdyż może doprowadzić znacznego zniszczenia tkanek płuc, a nawet śmierci. Może do tego dojść także u pacjentów w dobrym ogólnie stanie zdrowia, bez chorób współistniejących.

Od wybuchu epidemii specjaliści poszukują zatem skutecznej metody powstrzymania tej hiperodpowiedzi organizmu (hipercytokinemii) na atak koronawirusa. Dlatego ważne są pozytywne wyniki najnowszego badania SARSTer.

Prof. Flisiak wyjaśnia, że SARSTer jest nieinterwencyjnym programem badawczym, którego celem jest ocena skuteczności i bezpieczeństwa różnych opcji terapii COVID-19 stosowanych w Polsce u chorych leczonych w okresie od 1 marca ub.r. Badanie było zainicjowane i jest realizowane pod patronatem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Uzyskane dane będą analizowane, w zależności od wielu parametrów wyjściowych i z uwzględnieniem różnych punktów końcowych oceniających skuteczność terapii. Badanie jest realizowane na platformie internetowej wykorzystywanej uprzednio w projektach EpiTer-2 i EpiGeneS przygotowanej przez firmę Tiba.

W projekcie uczestniczy 30 polskich ośrodków leczących zakażenia SARS-CoV-2. Program został uruchomiony 7 czerwca 2020 r., a do 12 lutego 2021 r. wprowadzono dane 3184 chorych.

Zbigniew Wojtasiński (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze