Badania: szczepionka MMR nie jest w żaden sposób związana z autyzmem

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2019 11:32

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez duńskich naukowców, szczepionka MMR (przeciwko odrze, różyczce i śwince) nie jest w żaden sposób związana z większym ryzykiem wystąpienia autyzmu. Nie występuje ono nawet u dzieci z grupy ryzyka.

Badania: szczepionka MMR nie jest w żaden sposób związana z autyzmem
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Obawy o to, że podawanie dzieciom szczepionki MMR może wywoływać autyzm, pojawiły się w 1998 roku, po publikacji badania, z którego wynikało, że związek między szczepieniem a ryzykiem wystąpienia autyzmu u dziecka jest bezpośredni. Mimo że żadne inne badanie nie wykazało takiego związku, publikacja z 1998 r. stała się paliwem dla ruchu antyszczepionkowego.

W najnowszym badaniu naukowcy przeanalizowali dane na temat 657 461 dzieci. U 6 517 z nich zdiagnozowano autyzm. Badanie obejmowało dzieci urodzone od 1990 do 2010 roku. 95 proc. z nich otrzymało szczepionkę MMR.

Z analizy, którą opublikowano w czasopiśmie naukowym "Annals of Internal Medicine" wynika, że u dzieci, którym podano szczepionkę MMR, ryzyko rozwinięcia się autyzmu było o 7 proc. mniejsze niż u dzieci, które nie zostały zaszczepione.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum