Badania: szczepionka BioNTech/Pfizer skuteczna przeciwko wariantom wirusa Sars-CoV-2

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2021 07:31

Według badań laboratoryjnych, szczepionka przeciwko koronawirusowi firm BioNTech i Pfizer jest również skuteczna przeciwko wariantom wirusa Sars-CoV-2, które po raz pierwszy pojawiły się w Wielkiej Brytanii i RPA - pisze w poniedziałek (8 lutego) dziennik "Bild".

Badania: szczepionka BioNTech/Pfizer skuteczna przeciwko wariantom wirusa Sars-CoV-2
Ciągła ewolucja wirusa Sars-CoV-2 wymaga stałego monitorowania jego zmian. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Dane z badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature Medicine", obie firmy wspólnie ogłosiły wyniki w poniedziałek.

W laboratorium wykazano, że we krwi 20 osób, którym podano szczepionkę znajdowała się wystarczająca ilość przeciwciał neutralizujących kluczowe mutacje wariantów koronawirusa z Wielkiej Brytanii i Afryki Południowej. Dane z badania przeprowadzonego przez firmę Pfizer i University of Texas po raz pierwszy zostały upublicznione pod koniec stycznia. W tym czasie BioNTech i Pfizer podkreślały, że wyniki nie wskazują na potrzebę stworzenia nowej szczepionki przeciwko pojawiającym się wariantom.

W międzyczasie zewnętrzni eksperci również dokonali przeglądu wyników, które teraz opublikowano w czasopiśmie "Nature Medicine". Stwierdza się w nim między innymi, że ciągła ewolucja wirusa Sars-CoV-2 wymaga stałego monitorowania zmian i ich potencjalnych konsekwencji dla skuteczności szczepionki.

Uważane za bardziej zaraźliwe brytyjskie i południowoafrykańskie warianty koronawirusa, pojawiły się również w Niemczech. W związku z tym niektórzy eksperci wątpią, czy złagodzenie restrykcji pandemicznych ma sens, nawet jeśli wskaźniki zakażeń w kraju spadają.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum