Badania: szałwia i rozmaryn działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2016 13:03

Substancje będące naturalnymi składnikami ziół, takich jak rozmaryn i szałwia, obniżają stan zapalny i zmniejszają ból - potwierdzają naukowcy na łamach "British Journal of Pharmacology".

Badania: szałwia i rozmaryn działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Diterpenoidy, a dokładnie karnozol i kwas karnozolowy, hamują aktywność dwóch enzymów ogrywających istotną rolę w powstawaniu stanu zapalnego, bólu i gorączki - odkryli naukowcy z Uniwersytetu Salerno (Włochy) oraz Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie (Niemcy) podczas badania na myszach i ludzkich komórkach. Związki te można znaleźć w popularnych przyprawach ziołowych, gdyż wchodzą one w skład szałwii i rozmarynu.

- Wykazaliśmy, że karnozol i kwas karnozolowy - bioaktywne składniki ziół wykorzystywanych w kuchni i tradycyjnej medycynie - oddziałują na dwa podstawowe enzymy zapalne (5-LO i mPGES-1)" - komentuje dr Giuseppe Bifulco, współautor badania (DOI: 10.1111/bph.13545).

Zdaniem badaczy diterpenoidy mogą w przyszłości zastąpić obecnie stosowane leki i pomóc w terapii chorób zapalnych i nowotworów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze