Badania: systematyczny ruch może opóźnić proces starzenia mięśni

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2018 13:37

Badania naukowców z Ball State University w Muncie w Indiach udowadniają, że ruch fizyczny potrafi opóźnić starzenie organizmu. Ich badania pokazują, że mięśnie starszych mężczyzn i kobiet, którzy ćwiczyli przez dziesięciolecia, nie różnią się od tych u zdrowych 25-latków.

Badania: systematyczny ruch może opóźnić proces starzenia mięśni
Mięśnie starszych ćwiczących osób przypominały mięśnie ludzi młodych. Miały tyle samo naczyń włosowatych i korzystnych enzymów. Fot. Shutterstock

Uczeni postanowili się przyjrzeć grupie starszych mężczyzn i kobiet, dla których codzienna aktywność fizyczna od dekad była rutyną. Wyniki ich badań publikuje pismo "Journal of Applied Physiology" - pisze Gazeta Wyborcza.

Badacze wzięli pod lupę ludzi, którzy zaczęli ćwiczyć podczas boomu na bieganie, który rozpoczął się w latach 70. Niektórzy z nich utrzymywali to hobby przez następne 40 lat, biegając, jeżdżąc na rowerze, pływając.

Naukowcy zaczęli szukać takich ludzi. Udało im się odnaleźć zaledwie 28 takich osób, w tym siedem kobiet. Do badań włączono też drugą grupę starszych osób, które nie ćwiczyły w okresie dorosłości, oraz trzecią: aktywnych ludzi w wieku 20-25 lat.

Wszyscy brali udział w testach laboratoryjnych sprawdzających ich wydolność aerobową. Uczeni pobrali także od ochotników niewielkie próbki tkanek i zmierzyli liczbę naczyń włosowatych oraz poziomy niektórych enzymów w mięśniach.

Okazało się, że mięśnie starszych ćwiczących osób przypominały mięśnie ludzi młodych. Miały tyle samo naczyń włosowatych i korzystnych enzymów. Aktywna grupa osób starszych miała wprawdzie niższą wydolność tlenową niż młodzi, ale ich możliwości były o blisko 40 proc. wyższe niż ich nieaktywnych rówieśników.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum