PAP/Rynek Zdrowia | 17-06-2019 12:52

Badania: światło stroboskopowe może wywołać atak padaczki

Oświetlenie stroboskopowe może zwiększyć ryzyko ataków padaczki, a nawet wywoływać je u osób, u których nie zdiagnozowano tej choroby - informuje pismo BMJ Open.

Autorzy badań wiążą ataki drgawek z pulsującymi światłami na festiwalach muzycznych Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Istnieje wiele różnych rodzajów padaczki - przejściowych zaburzeń czynności mózgu z nadmiernymi i gwałtownymi wyładowaniami elektrycznymi, które objawiają się w postaci napadów padaczkowych, często przebiegających z drgawkami.

Atak padaczki może pojawić się w dowolnym wieku. U około 3 proc. osób z padaczką napad mogą wywołać migające światła lub wzory. Na przykład w grudniu 1997 r. czterosekundowa sekwencja w filmie o Pokemonach, wyemitowana w japońskiej telewizji, spowodowała około 700 przypadków napadów epilepsji. Spośród hospitalizowanych pacjentów dla 76 proc. był to pierwszy taki atak.

Zespół naukowców pod kierownictwem Newela Saleta z VU Medical Center w Amsterdamie zainspirował się przypadkiem 20-latka bez wcześniejszej historii padaczki, który podczas festiwalu nagle upadł i dostał drgawek. Ich badania dotyczyły festiwali elektronicznej muzyki tanecznej, na których często używa się oświetlenia stroboskopowego.

Spośród 400 tysięcy odwiedzających 28 dziennych i nocnych festiwali elektronicznej muzyki tanecznej w Holandii w 2015 r. 241 tys. osób było narażonych na światło stroboskopowe podczas festiwali nocnych. Trzydzieści osób miało atak drgawek na nocnych imprezach z oświetleniem stroboskopowym, natomiast wśród imprezujących w dzień było dziewięć takich przypadków.

Jak przyznają autorzy badań, również inne czynniki (w tym brak snu i / lub nadużywanie różnych substancji) mogą zwiększyć ryzyko ataków, jednak trudno nie wiązać ataków drgawek z pulsującymi światłami na festiwalach muzycznych. Dlatego badacze zalecają ograniczenie oświetlenia do poziomu maksymalnie do czterech herców (cztery błyski na sekundę) w klubach i podczas imprez publicznych.

Każdemu, kto ma padaczkę światłoczułą eksperci radzą, aby unikał tego rodzaju imprez lub podejmował środki ostrożności, takie jak wystarczająca ilość snu i nie zażywanie narkotyków, nie stał blisko sceny i szybko opuszczał festiwal, jeśli doświadcza poprzedzających drgawki efektów "aury".

Problemem jest jednak to, że wiele ataków na festiwalach to pierwszy taki incydent w życiu. Zdaniem ekspertów organizatorzy powinni ostrzegać, że stosują oświetlenie stroboskopowe, aby potencjalni uczestnicy imprez mogli ocenić ewentualne ryzyko jeszcze przed zakupem biletów.

Autor: Paweł Wernicki PAP