×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Badania: substancja z mleka krowiego niszczy komórki raka żołądka

Autor: PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia13 listopada 2013 19:01

Substancja obecna w mleku krowim niszczy ludzkie komórki raka żołądka hodowane w laboratorium - wynika z badań naukowców z Tajwanu, które publikuje pismo Journal of Dairy Science. Zdaniem autorów artykułu rodzi to nadzieję na zastosowanie jej w przyszłości w leczeniu pacjentów cierpiących na ten nowotwór złośliwy.

Badania: substancja z mleka krowiego niszczy komórki raka żołądka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
- Rak żołądka jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu nowotworów złośliwych na świecie, a zwłaszcza w krajach Azji - przypomina współautor pracy dr Wei-Jung Chen z Narodowego Uniwersytetu w Ilan w Tajwanie.

Według niego obecnie podstawowymi opcjami terapeutycznymi dla pacjentów z tym nowotworem są operacja chirurgiczna oraz chemioterapia, które dają dobre efekty jedynie wówczas, gdy choroba jest zdiagnozowana na wczesnym etapie rozwoju. - Dlatego ciągle potrzebujemy nowych terapii, które poprawią prognozy pacjentów - zaznacza Chen.

Jego zespół oceniał przeciwnowotworowe działanie trzech fragmentów peptydu laktoferycyna B obecnego w mleku krowim. Okazało się, że jeden z fragmentów określany jako LFcinB25 w sposób wprost proporcjonalny do dawki i upływu czasu zabijał ludzkie komórki raka żołądka (a dokładnie jednego z jego typów - gruczolakoraka) hodowane w laboratorium.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze