Badania: stres w pracy i problemy ze snem to groźna dla zdrowia mieszanka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2019 21:05

Osoby z nadciśnieniem, które mają silnie stresującą pracę i kłopoty ze snem, są znacznie bardziej zagrożone śmiercią z przyczyn sercowo-naczyniowych. Powinny m.in. uważać na zbyt wczesne wybudzanie się oraz pracę o dużej odpowiedzialności i niewielkim wpływie na wyniki.

Badania: stres w pracy i problemy ze snem to groźna dla zdrowia mieszanka
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Autorzy nowej pracy, która ukazała się na łamach pisma "European Journal of Preventive Cardiology" przestrzegają przed groźną mieszanką.

- Sen powinien być czasem rekreacji, zapominania o problemach i odzyskiwania sił. Jeśli ktoś doświadcza dużo stresu w pracy, sen pomaga mu dojść do siebie. Niestety, słabej jakości sen i stres zawodowy zwykle idą w parze, a kiedy łączą się z nadciśnieniem, efekt jest jeszcze bardziej szkodliwy - wyjaśnia prof. Karl-Heinz Ladwig z Uniwersytetu Technicznego w Monachium.

Tymczasem jedna trzecia populacji cierpi z powodu nadciśnienia - podają naukowcy. Zorganizowali badanie udziałem pracujących osób w wieku od 25 do 65 lat, z nadciśnieniem lecz bez chorób układu krążenia ani cukrzycy. Pokazało ono, że zaburzenia snu połączone z zawodowym stresem aż trzykrotnie podnoszą ryzyko zgonu z powodów sercowo-naczyniowych.

Sam stres także szkodził - doświadczający go ludzie byli zagrożeni śmiercią 1,6 raza bardziej. Podobnie było z samą bezsennością - tutaj ryzyko było 1,8 raza większe.

Badacze wyjaśniają też, jakie jest najważniejsze źródło zawodowego stresu. Ich zdaniem rodzi się on głównie w pracy o dużej odpowiedzialności i niewielkiej kontroli. Tak może się dziać na przykład, kiedy przełożony stawia duże wymagania, ale nie daje wystarczających uprawnień.

- Jeśli przed kimś stawia się duże wymagania i jednocześnie daje mu się dużą kontrolę nad sytuacją, innymi słowy może on podejmować decyzje, może to mieć nawet korzystny wpływ na zdrowie. Jednak uwięzienie w sytuacji pod presją bez mocy do wprowadzenia zmian jest szkodliwe" - tłumaczy prof. Ladwig.

Zaburzenia snu objęły natomiast zarówno problemy z zasypianiem, jak i kłopotliwe wybudzanie się. - Kłopoty z utrzymaniem snu najczęściej towarzyszą stresującej pracy. Ludzie budzą się o 4. rano, aby pójść do toalety, a po powrocie do łóżka rozmyślają o sprawach zawodowych - zwraca uwagę naukowiec.

- To podstępny problem. Ryzyko nie jest związane z jednym trudnym dniem i jednorazowym niewyspaniem. Wynika ono z niedoboru snu i stresu doświadczanych latami, co wyczerpuje zasoby organizmu i może wpędzić człowieka do grobu - dodaje specjalista.

Naukowcy zachęcają lekarzy do zwracania uwagi na tego rodzaju problemy u pacjentów, a wszystkim radzą zadbanie o aktywność fizyczną, zdrową dietę, relaks i utrzymanie zdrowego ciśnienia krwi.

Więcej informacji: https://www.alphagalileo.org/en-gb/Item-Display/ItemId/178069 (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum