Badania: statyny zmniejszają agresję u mężczyzn a zwiększają u kobiet?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2015 19:33

Statyny, popularne leki stosowane w celu kontrolowania poziomu cholesterolu, mają -  zdaniem amerykańskich badaczy - wpływ na zachowanie. U mężczyzn zmniejszają skłonność do zachowań agresywnych, u kobiet działają odwrotnie.

Badania: statyny zmniejszają agresję u mężczyzn a zwiększają u kobiet?
Fot. Archiwum RZ

Wiele wcześniejszych badań wskazywało na związek pomiędzy niskim poziomem cholesterolu a większą skłonnością do zachowań agresywnych i przemocy. Pojawiały się także prace informujące o zwiększeniu agresji po rozpoczęciu leczenia statynami.

Chcąc zweryfikować te doniesienia, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego przeprowadzili badania wśród ponad tysiąca mężczyzn oraz kobiet po menopauzie.

Uczestnicy przez sześć miesięcy przyjmowali statyny lub placebo oraz prowadzili dzienniki, w których zapisywali zachowania agresywne w stosunku do innych, samego siebie lub przedmiotów. Wzięto pod uwagę także poziom testosteronu oraz jakość snu.

W przypadku pań stosujących statyny zaobserwowano podwyższenie poziomu irytacji i agresji w porównaniu z grupą stosującą placebo. Z kolei u mężczyzn efekt okazał się odwrotny.

Zdaniem autorki analizy dr Beatrice A. Golomb różnice te mogą być wynikiem innych czynników niż sugerowany wcześniej wpływ statyn na poziom serotoniny, jednak aby je poznać niezbędna jest kontynuacja badań.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum