Badania: statyny skuteczne w walce z rakiem jelita grubego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2019 08:40

Przyjmowanie statyn przed lub po zdiagnozowaniu raka jelita grubego ma związek z niższym ryzykiem przedwczesnego zgonu zarówno z powodu raka, jak i z innych przyczyn - informuje pismo ''Cancer Medicine''.

Badania: statyny skuteczne w walce z rakiem jelita grubego
Autorzy badań mają nadzieję, że uzyskane wyniki przyczynią się do lepszego leczenia wspomagającego raka jelita grubego. Fot. Archiwum

Chiński zespół ze Zhejiang University Medical School dokonał metaanalizy 14 badań, obejmujących 130 994 osoby z rakiem jelita grubego. Przyjmowanie statyn przed rozpoznaniem nowotworu wiązało się z niższym o 15 proc. ryzykiem zgonu z różnych przyczyn, a w przypadku zgonu związanego z samym rakiem ryzyko było niższe o 18 proc. Dla osób, które zaczęły przyjmować satyny po postawieniu rozpoznania, ryzyko było niższe odpowiednio o 14 oraz o 21 proc.

Biorąc pod uwagę niski koszt oraz szerokie stosowanie statyn na całym świece, autorzy badań mają nadzieję, że uzyskane wyniki przyczynią się do lepszego leczenia wspomagającego raka jelita grubego.

Rak jelita grubego (CRC) to nowotwór, który zajmuje trzecie miejsce pod względem częstości występowania i drugie pod względem liczby zgonów. W roku 2018 odnotowano ponad 1,8 miliona nowych przypadków i 881 tys. zgonów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum