Badania: stare komórki nowotworowe mogą doprowadzić do wznowy choroby

Autor: PAP Nauka w Polsce/ Rynek Zdrowia • • 03 maja 2019 12:00

Nowotwory potrafią wykorzystać tajną broń: ich stare komórki "przyczajają się" i znienacka wyrzucają nawet kilkanaście komórek potomnych, które powodują wznowę choroby. Potwierdziły to badania, m.in. dr Haliny Waś z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Badania: stare komórki nowotworowe mogą doprowadzić do wznowy choroby
Fot. UnitedSoybean Board/Flickr.com (CC BY 2.0)

Wydawałoby się, że stare komórki nowotworowe już się nie dzielą. Wszak to domena tych w pełni sił witalnych - mówi dr Halina Waś, która wraz z zespołem prowadziła badania na komórkach raka jelita grubego i glejaka. Naukowcy w efekcie dowiedli, że stara komórka nowotworowa dzieli się w nietypowy sposób, który może sprzyjać wznowie choroby.

Jak tłumaczy badaczka, starzenie komórek nowotworowych występuje w odpowiedzi na chemioterapię czy radioterapię. I wiąże się z tym, że komórki nowotworowe przestają się namnażać. Do tej pory starzenie komórkowe było procesem nieco pomijanym. Większość lekarzy i naukowców skupiała się bowiem na zabijaniu komórek nowotworowych. Ale czasami terapia nie sięga do najgłębszych warstw guza: zabija komórki jedynie na jego powierzchni, a te w głębi tylko obezwładnia. To właśnie one są źródłem wznowy choroby.

- Chemioterapia to miecz obosieczny - uszkadza również komórki zdrowe pacjenta. Dlatego starzenie, które uzyskuje się, stosując niższe dawki leków, mogłoby być bezpieczniejszą wersją terapii. Komórki nowotworowe przestają się dzielić, a zatem rozwój choroby jest wstrzymany, a pacjent doświadcza mniejszych efektów ubocznych. Brzmi dobrze, prawda? Niestety, najnowsze badania - w tym nasze - wskazują, że te stare komórki mogę się jednak podzielić i w ten sposób przyczynić do nawrotu choroby - mówi dr Waś.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum