Badania: środki czystości zwiększają ryzyko zachorowania na POChP o jedną trzecią

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 12 września 2017 08:32

Regularne używanie chemicznych środków służących do dezynfekcji zwiększa ryzyko zachorowania na przelękłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) - uważają naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.

Badania: środki czystości zwiększają ryzyko zachorowania na POChP o jedną trzecią
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badania, które przeprowadzili naukowcy mówią o tym, że regularne stosowanie środków czyszczących zwiększa ryzyko zachorowania na POChP aż o jedną trzecią. Badania były przeprowadzane na grupie 55 tysięcy amerykańskich pielęgniarek. Naukowcy przyjrzeli się, w jakim stopniu są one narażone na kontakt ze środkami czystości, które zawierają nadtlenek wodoru, alkohol i inne substancje chemiczne stosowane do konserwacji podłóg czy mebli.

Może to być potwierdzenie poprzednich badań, które mówiły o tym, że działanie środków dezynfekujących jest związane ze zwiększeniem problemów oddechowych, takich jak astma.

Według naszej najlepszej wiedzy, my jako pierwsi pokazujemy związek między używaniem środków czystości i zwiększonym ryzykiem POChP wśród pracowników służby zdrowia - mówi dr Orianne Dumas z zespołu badawczego.

Czytaj: www.twojezdrowie.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze