PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia | 16-07-2018 19:03

Badania: spędzanie czasu na terenach zielonych to samo zdrowie

Bliskość przyrody zmniejsza ryzyko cukrzycy, chorób serca i wcześniejszej śmierci, oraz przynosi szeroki wachlarz innych korzyści zdrowotnych. To wynik badania, które objęło prawie 300 mln ludzi z 20 krajów.

Stanley Zimny/Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Na łamach pisma „Environmental Research” naukowcy z University of East Anglia opublikowali raport z opisem wpływu terenów zielonych na zdrowie.

Znalazła się w nim analiza badań z 20 krajów, w tym USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Australii i Japonii.

- Spędzając czas w otoczeniu natury, z pewnością czujemy się zdrowsi, ale dotąd jej długofalowy wpływ na nasz stan nie był dobrze poznany - mówi główna autorka Caoimhe Twohig-Bennett.

- Zebraliśmy wyniki ponad 140 projektów badawczych obejmujących ponad 290 mln osób, aby sprawdzić, czy przyroda rzeczywiście wspiera zdrowie - relacjonuje badaczka.

Naukowcy zdefiniowali „tereny zielone” jako otwartą, niezabudowana przestrzeń z naturalną roślinnością lub miejskie parki i roślinność otaczającą ulice.

Następnie porównali zdrowie ludzi mających łatwy utrudniony do takich terenów z osobami, które mogą z nich w łatwy sposób korzystać.

- Odkryliśmy, że spędzanie czasu na terenach zielonych lub mieszkanie w otoczeniu przyrody przynosi różnorodne zdrowotne korzyści. Obniża ryzyko przedwczesnej śmierci, cukrzycy typu II, chorób układu krążenia, przedwczesnego porodu i wydłuża sen - opowiada autorka pracy.

- Ludzie żyjący blisko przyrody mają także niższe ciśnienie rozkurczowe, wolniejsze tętno i doświadczają mniejszego stresu. Jedna z najciekawszych odkrytych zależności pokazała, że kontakt z zielonymi obszarami znacząco obniża poziom kortyzolu w ślinie - fizjologicznego markera stresu - dodaje specjalistka.

Autorzy raportu przyznają, że nie znają mechanizmu działania przyrody na zdrowie. Przedstawiają jednak kilka pomysłów.

- Ludzie żyjący blisko zieleni mają więcej okazji do uprawiania sportu i kontaktów społecznych. Jednocześnie ekspozycja na działanie różnorodnych bakterii obecnych w naturalnych terenach może wywoływać korzystny wpływ na system odpornościowy i redukować zapalenia - twierdzi Caoimhe Twohig-Bennett.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl