Badania: smog źle wpływa także na naszą inteligencję

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 24 grudnia 2018 11:49

Zanieczyszczenie powietrza jest szkodliwe nie tylko dla naszych płuc i serca. Okazuje się, że może również uczynić nas mniej inteligentnymi.

Badania: smog źle wpływa także na naszą inteligencję
Fot. Nicolo Lazzati/Flickr (CC BY 2.0)

Badania wykazały, że u osób starszych, mieszkających w Chinach, długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza może utrudniać zdolności poznawcze, w tym m.in. zdolność do skupienia się, przywoływania przeszłej wiedzy i generowania nowych informacji.

Mimo że badanie przeprowadzono w Chinach, jego wyniki są istotne dla mieszkańców całego świata, gdyż aż 95 proc. światowej populacji żyje w miejscach, w których zanieczyszczenie powietrza, jak w Chinach, przekracza bezpieczne normy.

Wraz z wiekiem związek między zanieczyszczeniem powietrza a spadkiem zdolności umysłowych staje się coraz silniejszy. Z badania wynika, że zanieczyszczone powietrze jeszcze bardziej obniża inteligencję osób starszych, zwłaszcza powyżej 64. roku życia, mężczyzn oraz osób słabiej wykształconych.

Istnieją przekonujące dowody, że uszkadza ono mózg zarówno ludzi, jak i zwierząt. Wiąże się z demencją, zachowaniami przestępczymi u nastolatków, a także zahamowaniem rozwoju mózgu u dzieci uczęszczających do szkół w miejscach, w których przekroczone są normy zanieczyszczenia.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum