Badania: smog wpływa na rozwój choroby Alzheimera

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2020 14:33

Zanieczyszczenia powietrza mogą istotnie zwiększać zagrożenie chorobą Alzheimera. Najnowsze wyniki badań wskazują, że smog zwiększa ryzyko powstawania w mózgu tzw. złogów białkowych - dowodzą naukowcy z University of California w San Francisco.

Badania: smog wpływa na rozwój choroby Alzheimera
Na zdjęciu: ulica w Pekinie Fot. Archiwum

Takie wnioski przyniosły badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych wśród osób starszych z objawami demencji. Na ich podstawie stwierdzono, że im bardziej zanieczyszczone było powietrze w rejonie ich zamieszkania, tym większe było ryzyko, że w ich mózgu pojawiały się tzw. złogi amyloidowe, uznawane za kluczowy objaw choroby Alzheimera - informuje rmf24.pl

Okazało się, że osoby, które mieszkają w obszarach większego zanieczyszczenia powietrza, mają o 10 proc. większe ryzyko pojawienia się uszkodzeń wskazujących na chorobę Alzheimera.

Jak mówi pierwszy autor pracy dr Leonardo Iaccarino, ekspozycja na pyły zawieszone PM2,5 nawet w ilościach nieprzekraczających normy, przyczynia się do pojawienia się procesów zapalnych. W miarę upływu czasu dotyka to mózgu na wiele różnych sposobów, w tym przyspiesza powstawanie złogów amyloidowych. Efekt widać nawet w sytuacji, gdy bezwzględne stężenie pyłów PM2,5 nie jest szczególnie wysokie. 

Więcej: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum