Badania: smog komunikacyjny powoduje zmiany w DNA u dzieci

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2017 09:53

PAH, czyli wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, główny składnik zanieczyszczeń spalin samochodowych, powoduje przyspieszone skracanie się telomerów u dzieci i nastolatków - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA).

Badania: smog komunikacyjny powoduje zmiany w DNA u dzieci
Dzieci bardziej niż dorośli mogą być podatne na uszkodzenia materiału genetycznego spowodowanego przez zanieczyszczenia cywilizacyjne Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Publikacja na ten temat ukazała się w piśmie Journal of Occupational and Environmental Medicine. Naukowcy przebadali czternaścioro dzieci i nastolatków (z których część miała astmę) mieszkających we Fresno w Kalifornii, drugim najbardziej zanieczyszczonym mieście USA - informuje Gazeta Wyborcza.

Wnioski z badań sugerują, że wraz ze wzrostem stężenia PAH telomery szybciej się skracają, co może być wskaźnikiem uszkodzeń DNA. Ponadto zauważono, że stężenie PAH może wpływać na to, czy u danego dziecka rozwinie się astma, czy nie.

Naukowcy wiążą skracanie się telomerów z procesem starzenia się organizmu, a także ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworów. Zwracają też uwagę, że dzieci bardziej niż dorośli mogą być podatne na uszkodzenia materiału genetycznego spowodowanego przez zanieczyszczenia cywilizacyjne.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum