Badania: smog a ciąża - skutkiem mogą być zaburzenia neurologiczne u dziecka

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2018 18:32

Zanieczyszczenia powietrza wdychane przez kobiety w ciąży zwiększają ryzyko zaburzeń neurologicznych u dzieci - wskazują naukowcy Barcelona Institute for Global Health i Erasmus University Medical Center w Rotterdamie.

Badania: smog a ciąża - skutkiem mogą być zaburzenia neurologiczne u dziecka
Badania dotyczyły wpływu zanieczyszczeń powietrza na późniejsze zdolności dziecka do hamowania reakcji i kontroli impulsywnych zachowań Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wyniki ich badań, opublikowane na łamach czasopisma "Biological Psychiatry", po raz pierwszy wykazały związek między zanieczyszczeniami powietrza, z którymi dziecko zetknie w życiu płodowym, a zaburzeniami mechanizmów samokontroli w wieku szkolnym. Autorzy pracy zwracają przy tym uwagę, że niekorzystne skutki wywołuje już poziom zanieczyszczeń uznawany dotąd za bezpieczny - informuje rmf24.pl

Badania dotyczyły wpływu zanieczyszczeń powietrza na późniejsze zdolności dziecka do hamowania reakcji i kontroli impulsywnych zachowań. Ewentualne, związane z tym problemy, mogą prowadzić między innymi do ADHD. W eksperymencie brało udział w sumie 783 dzieci, których rozwój obserwowano od życia płodowego.

Wyniki badań pokazały czytelny związek między zanieczyszczeniem drobnymi pyłami, zmianami w mózgu i późniejszymi problemami z samokontrolą, występujący już w zakresie zanieczyszczeń dopuszczanych przez obecne normy. Jak zaznacza pierwsza autorka pracy dr Mònica Guxens z ISGlobal i Erasmus University Medical Center oznacza to, że nie można gwarantować bezpieczeństwa tych norm.

Więcej: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum