Badania: ryzyko zawału i udaru jest większe u pacjentów z osteoporozą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2017 11:26

Pacjenci, u których doszło do złamania szyjki kości udowej, mają podwyższone ryzyko przebycia zawału serca lub udaru mózgu - wykazało badanie, które publikuje pismo "Journal of Bone and Mineral Research".

Badania: ryzyko zawału i udaru jest większe u pacjentów z osteoporozą
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Złamanie kości szyjki kości udowej najczęściej jest powikłaniem osteoporozy, choroby, w której dochodzi do osłabienia i ubytku masy kostnej. Wśród pacjentów hospitalizowanych z powodu tego złamanie stwierdza się wysoką śmiertelność - w ciągu roku ok. 20 proc. wśród pań i ok. 30 proc. wśród panów. Często jest to spowodowane takimi powikłaniami jak zapalenie płuc.

Zespół naukowców pod kierunkiem dr Almy B. Pedersen ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus w Danii wykazał teraz, że chorzy ci są również bardziej narażeni na zawały serca i udary mózgu. Badanie przeprowadzono wśród ponad 110 tys. pacjentów ze złamaniem szyjki kości udowej oraz wśród ponad 550 tys. osób z ogólnej populacji.

Analiza wykazała, że u osób z złamaniem ryzyko zawału serca (choć ogólnie niskie) było niemal 13 razy wyższe w ciągu pierwszych 30 dni w porównaniu z osobami z ogólnej populacji. Ryzyko udaru mózgu w tym samym okresie oceniono na blisko 9,5 razy wyższe.

Po upływie tego czasu ryzyko zawału i udaru malało, ale wciąż utrzymywało się na nieco podwyższonym poziomie - odpowiednio przez 20 lat dla zawału i 10 lat dla udaru.

Zdaniem autorów pracy świadomość różnych zagrożeń zdrowotnych u pacjentów ze złamaniem szyjki kości udowej może przyczynić się do poprawy ich stanu zdrowia i prognoz odnośnie długości życia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze