Badania: rozmaryn dobry dla umysłu?

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2012 19:37

Wiele wskazuje na to, że jeden z zawartych w rozmarynie związków poprawia możliwości naszego umysłu - informuje "Therapeutic Advances in Psychopharmacology".

Rozmaryn (Rosmarinus officinalis) jest jedną z najwcześniej stosowanych w medycynie roślin. Zwolennicy medycyny ludowej doceniają zawarte w nim cenne olejki eteryczne. Do dziś nie wiadomo jednak, jak dokładnie oddziałuje na organizm człowieka.

Część niejasności rozwiewają Mark Moss i Lorraine Oliver z Brain, Performance and Nutrition Research Centre na brytyjskim Northumbria University. Eksperymentalnie przybliżyli oni jedną z właściwości obecnego w rozmarynie związku, 1,8-cyneolu.

Naukowcy zbadali u 20. osób sprawność umysłową i nastrój. Ochotników poddali działaniu różnych stężeń zapachu rozmarynu. Ile 1,8-cyneolu przedostało się do ich organizmów, oceniano na podstawie badania próbek krwi. Jednocześnie za pomocą testów mierzona była dokładność i szybkość reakcji oraz nastrój ochotników.

Wyniki pozwalają sądzić, że ilość 1,8-cyneolu we krwi ma związek z procesami poznawczymi. Większe jego stężenia towarzyszą lepszym osiągnięciom w tym zakresie. 

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum