Badania: rehabilitacja pulmonologiczna pomaga zregenerować płuca po Covid-19

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 07 września 2020 13:31

Zaburzenia czynności płuc o ludzi, którzy ciężko przechorowali Covid-19, utrzymują się wiele tygodni po tym, jak opuścili oni szpital. Na szczęście wraz z upływem czasu cofają się. Pomocna w tym zakresie jest rehabilitacja pulmonologiczna - wynika z badań, które zostaną zaprezentowane na Międzynarodowym Kongresie Europejskiego Towarzystwa Oddechowego.

Badania: rehabilitacja pulmonologiczna pomaga zregenerować płuca po Covid-19
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badania, o których mowa, opisują ostry przebieg Covid -19. Jednym z powikłań, które występuje w tej grupie chorych, są utrzymujące się długo uszkodzenia w płucach - informuje Rzeczpospolita.

W badaniach wzięło udział 86 pacjentów. Stan ich zdrowia oceniono sześć tygodni po wypisaniu ich ze szpitala, a następnie po 12 tygodniach. Kontrola obejmowała testy laboratoryjne, analizę czynności płuc, prześwietlenia klatki piersiowej i zapis pracy serca.

Pierwsza kontrola wykazała, że po sześciu tygodniach od wypisania ze szpitala symptomy Covid-19, takie jak krótki oddech i kaszel, utrzymywały się u 65,9 proc. pacjentów. Prześwietlenia płuc wykazały też, że u 88 proc. badanych utrzymywały się zmiany patologicznie w tym organie. Po 12 tygodniach odsetek ten zmniejszył się jednak do 56 proc. Kolejne badania mają zostać przeprowadzone po 24 tygodniach.

Z kolei autorzy innego badania, które przeprowadzono we Francji, wskazują, że u pacjentów, u których Covid-19 miał ostry przebieg, powrót do zdrowia jest szybszy w przypadku zastosowania u nich rehabilitacji pulmonologicznej we wczesnej fazie leczenia.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze