Badania: psy mogą wykrywać malarię, np. wśród pasażerów na lotniskach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 października 2018 14:44

Psy można wyszkolić tak, aby wykrywały malarię u zakażonych nią osób - wynika z badań zaprezentowanych podczas dorocznego zjazdu American Society of Tropical Medicine and Hygiene, który odbywa się w Nowym Orleanie.

Badania: psy mogą wykrywać malarię, np. wśród pasażerów na lotniskach
Badacze mają nadzieję, że wyszkolone psy będą w stanie wykryć chore osoby na lotnisku i w ten sposób pomogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby poza granicami Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Naukowcy z Uniwersytetu Durham w Wielkiej Brytanii udowodnili, że psy - wąchając skarpety dzieci - są w stanie wytropić u nich malarię. To odkrycie może pomóc stworzyć pierwszy szybki i nieinwazyjny test na obecność tej groźnej choroby tropikalnej.

Autorzy mają nadzieję, że odpowiednio wyszkolone psy będą w stanie wykryć chore osoby na lotnisku i w ten sposób pomogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby poza granicami. Metoda ta może także pomóc w szybszej identyfikacji zakażonych osób i szybszym zastosowaniu leków przeciwmalarycznych.

Do badań wykorzystano nylonowe skarpety noszone przez dzieci z Gambii - 30 dzieci chorych na malarię i 145 zdrowych dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Zainfekowane dzieci nie miały jeszcze widocznych objawów choroby.

Dwa psy tropiciele (labrador i krzyżówka labradora z golden retrieverem) po przeszkoleniu były w stanie prawidłowo zidentyfikować 70 proc. zakażonych malarią oraz 90 proc. niezakażonych.

- Możliwe jest wykrywanie malarii po zapachu ciała. Identyfikowanie osób zakażonych malarią, która nie daje jeszcze objawów, ma kluczowe znaczenie dla szybkiego rozpoczęcia leczenia i zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby - podkreślają badacze.

Dodają, że w przyszłości mogą zostać opracowane sztuczne czujniki wykrywające pasożyta malarii, jednak do tego czasu psy tropiciele mogą stanowić bardzo dobrą alternatywę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum