Badania: przypadkowa aktywność mózgu wpływa na nasze decyzje

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2014 14:23

Przypadkowe wahania impulsów elektrycznych w mózgu mogą wpływać na naszą zdolność do podejmowania decyzji - informuje Journal of Cognitive Neuroscience.

Rezultaty najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) wskazują na to, że decyzje człowieka można przewidzieć na podstawie obserwacji wzoru impulsów elektrycznych w mózgu w momencie bezpośrednio poprzedzającym dokonanie wyboru.

Oznacza to, że nasze decyzje, które chcielibyśmy postrzegać jako świadome i niezależne, są w rzeczywistości zdeterminowane przez przypadkową aktywność mózgu.

Badacze poprosili osoby badane, aby usiadły przed ekranem, na którym w nieregularnych i trudnych do przewidzenia odstępach czasu pojawiała się wskazówka - badani nie mogli przygotować się na nią ani na poziomie świadomym, ani nieświadomym.

Dopiero w chwili dostrzeżenia sygnału uczestnicy mieli zdecydować, czy chcą spojrzeć w prawo, czy w lewo, a następnie poinformować eksperymentatora o swojej decyzji. Jednocześnie ochotników badano elektroencefalografem, aby kontrolować bioelektryczną czynność ich mózgu.

Okazało się, że określony układ impulsów elektrycznych (przykład spontanicznej aktywności mózgu) - występujący około sekundy przed pojawieniem się sygnału zwiastującego konieczność podjęcia decyzji - determinował, w którą stronę zdecyduje się później spojrzeć osoba badana. Inaczej mówiąc, mózg spontanicznie dokonywał wyboru, jeszcze zanim badani zdążyli w ogóle pomyśleć o jego dokonaniu.

- To pokazuje, jak samowolne stany występujące w mózgu mogą wpływać na decyzje, które teoretycznie są samodzielne - komentuje Jesse Bengson, główny autor badania.

Pierwszym badaczem, który podważył istnienie wolnej woli w takiej postaci, w jakiej ją sobie zwykle wyobrażamy, był Benjamin Libet. Przeprowadził on w latach 70. i 80. kilka eksperymentów, które miały na celu zbadanie natury świadomości.

W trakcie jednego z nich mierzył aktywność elektryczną mózgu osób badanych tuż przed podjęciem przez nich decyzji o naciśnięciu przycisku po dostrzeżeniu sygnału.

Choć ten eksperyment bardzo przypominał niniejsze badanie, Libet nie mógł na jego podstawie mieć pewności, że zmierzył aktywność mózgu przed podjęciem decyzji. Dlatego badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego udoskonalili tę wersję eksperymentu poprzez wprowadzenie nieregularnie pojawiającej się wskazówki, żeby ludzie nie podejmowali decyzji z wyprzedzeniem - tłumaczy Bengson.

Badacze podkreślają, że nie zaprzeczają istnieniu wolnej woli, ale proponują zmianę sposobu myślenia na jej temat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum