Badania: przyjmowanie doustnego leku przeciw grzybicy zwiększa ryzyko poronień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2019 14:53

Przyjmowany doustnie przeciwgrzybiczy flukonazol może mieć związek z wyższym ryzykiem poronienia, a w wysokiej dawce - sprzyjać wadom serca u dziecka - informuje "Canadian Medical Association Journal" (CMAJ).

Badania: przyjmowanie doustnego leku przeciw grzybicy zwiększa ryzyko poronień
FOT. United Soybean Board/Flickr.com (CC BY 2.0)

Flukonazol jest lekiem powszechnie stosowanym - między innymi w grzybicy pochwy. Jak jednak wynika z badań, jego stosowanie w czasie ciąży wiąże się z wyższym ryzykiem poronienia.

Chociaż u kobiet w ciąży stosuje się głównie preparaty przeciwgrzybicze działające miejscowo, flukonazol bywa często podawany także doustnie.

Dr Anick Bérard z Université de Montréal (Kanada) przeanalizowała dane dotyczące 441 949 ciąż z Quebec Pregnancy Cohort (lata 1998-2015) oraz przepisywanych ciężarnym kobietom leków (baza danych Quebec Prescription Drug). Okazało się, że podawanie flukonazolu wiąże się z częstszymi poronieniami - zarówno przy wysokiej, jak i niskiej dawce, zaś dawki powyżej 150 miligramów sprzyjają wadzie serca u noworodka.

Podobne zależności zaobserwowano już wcześniej, jednak autorzy zaznaczają, że ze względu na niewielki zakres badań potrzebne są dalsze prace.

Paweł Wernicki (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum