Badania: przyjazne bakterie mogą chronić przed rakiem skóry

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2018 12:35

Niektóre szczepy bakterii symbiotycznych, żyjących na skórze człowieka, mogą chronić przed rozwojem nowotworów złośliwych skóry - wynika z badania, które publikuje pismo "Science Advances".

Badania: przyjazne bakterie mogą chronić przed rakiem skóry
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Zidentyfikowaliśmy szczep gronkowca Staphylococcus epidermidis, powszechnie występującego na zdrowej ludzkiej skórze, który wybiórczo hamuje wzrost niektórych nowotworów - tłumaczy współautor pracy dr Richard Gall z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Razem z kolegami badacz zaobserwował, że szczep gronkowca Staphylococcus epidermidis wytwarza 6-N-hydroksyaminopurynę (w skrócie 6-HAP). Związek ten hamuje aktywność enzymu o nazwie polimeraza DNA, który jest niezbędny do powielania materiału genetycznego komórek przed ich podziałem lub podczas naprawy DNA. Ze względu na hamowanie syntezy DNA 6-N-hydroksyaminopuryna może blokować podziały komórek, a co za tym idzie zapobiegać wzrostowi nowotworów.

W doświadczeniach na hodowlach komórkowych naukowcy wykazali, że 6-HAP wybiórczo hamowała podziały komórek nowotworowych, ale nie miała wpływu na zdrowe komórki nabłonka (keratynocyty).

U myszy, którym wszczepiono komórki agresywnego czerniaka z linii B16F10, dożylne podawanie 6-HAP spowodowało zahamowanie wzrostu guzów nowotworowych o 50 proc. Nie stwierdzono jednak toksyczności tego związku dla organizmu gryzoni.

Co więcej, kolonizacja skóry myszy gronkowcem S. epidermidis ze szczepu produkującego 6-HAP ograniczyła powstawanie raków skóry pod wpływem promieniowania UV. Natomiast u myszy, które miały na skórze szczep gronkowca niewytwarzający 6-HAP rosło znacznie więcej guzów nowotworowych.

Zdaniem autorów pracy wyniki te sugerują, że w mikroflorze zasiedlającej skórę niektórych ludzi znajdują się bakterie mogące chronić przed rozwojem nowotworów złośliwych skóry. Jak przypominają naukowcy, badania genetyczne wykazały, iż szczep S. epidermidis produkujący 6-HAP zasiedla skórę wielu zdrowych ludzi.

- Rosnąca liczba dowodów wskazuje, że mikroflora skóry jest istotnym elementem odpowiedzialnym za ludzkie zdrowie - podkreśla dr Gallo.

Badacz przypomina, że wcześniej jego zespół wykazał, iż niektóre bakterie żyjące na naszej skórze produkują peptydy mające działanie ochronne przed chorobotwórczymi mikroorganizmami, np. gronkowcem złocistym.

Zdaniem dr. Gallo konieczne są dalsze badania, które pomogą zrozumieć między innymi, czy 6-HAP może być wykorzystywane w prewencji nowotworów skóry u ludzi, a także czy brak na skórze szczepu gronkowca produkującego ten związek zwiększa ryzyko rozwoju tych nowotworów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 2-3 mln osób na świecie cierpi na raka skóry, a ponad 130 tys. na czerniaka, który wywodzi się z melanocytów - komórek barwnikowych skóry (nie zalicza się więc do raków) i jest uważany za jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych u ludzi. Nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie UV - również w solariach - jest uważana za główny czynnik ryzyka zachorowania na te nowotwory. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum