Badania: przez selektywne aborcje na świat nie przyszło 23 miliony kobiet

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2019 08:00

Aborcje przeprowadzone ze względu na płeć dziecka doprowadziły w niektórych krajach, przede wszystkim w Chinach i Indiach, do poważnego zachwiania równowagi urodzeń - piszą na łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences" naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Singapuru.

Badania: przez selektywne aborcje na świat nie przyszło 23 miliony kobiet
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

W artykule, prezentującym wyniki najnowszych, międzynarodowych badań, wskazują 12 krajów, w których zjawisko to było lub wciąż jest wyraźnie widoczne. Szacują, że w latach 1970-2017, w związku z selektywną aborcją na świecie nie urodziły się ponad 23 miliony kobiet.

Mechanizm jest prosty. W niektórych społeczeństwach, szczególnie w Azji, choć nie tylko, synowie są uważani za cenniejsze potomstwo niż córki. W krajach, gdzie z powodów cywilizacyjnych czy ze względu na szczególną politykę władz dzieci rodzi się mniej, a aborcja jest dozwolona, rodzice częściej decydują się usunąć ciążę, jeśli na świat miałaby przyjść dziewczynka. Taka procedura jest możliwa od lat 70., gdy pojawiły się umożliwiające odkrycie płci dziecka badania, najpierw omniopunkcja, potem badania ultrasonograficzne.

Wyniki badań pokazują, że największe straty selektywna aborcja przyniosła w utrzymujących do niedawna politykę jednego dziecka Chinach (11,9 miliona "brakujących" dziewczynek), a także Indiach (10,6 miliona) - relacjonuje badania RMF FM.

Czytaj: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum