Badania: przewlekły stres w ciąży szkodzi dziecku

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2017 15:08

Długotrwały stres w czasie ciąży "przenika" do wód płodowych i ma niekorzystny wpływ na rozwój płodu - informują naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu. Ich wnioski publikuje pismo "Stress".

Badania: przewlekły stres w ciąży szkodzi dziecku
Fot. Shutterstock

Życie w napięciu, brak równowagi, poczucie, że zawsze o wszystko trzeba martwić się samemu - wszystko to może być przyczyną przewlekłego stresu, który w przypadku kobiet w ciąży może zwiększać ryzyko rozwoju problemów zdrowia fizycznego i psychicznego w późniejszym życiu dziecka (jak choroby układu sercowo-naczyniowego czy ADHD). Dokładny mechanizm, za którego pośrednictwem stres "przenika" do płodu nie został jednak jeszcze poznany - piszą autorzy.

W odpowiedzi na stres organizm wydziela hormony, takie jak kortykoliberyna (CRH, hormon uwalniający kortykotropinę). Skutkuje to wzrostem poziomu kortyzolu, którego niewielka ilość dostaje się do płynu owodniowego oraz wpływa na metabolizm płodu.

Badania prowadzone na modelu zwierzęcym wykazały, że podwyższony poziom kortyzolu może przyspieszać rozwój płodu, a co za tym idzie zwiększać szanse na przeżycie w przypadku przedwczesnych narodzin. Może jednak również przyczyniać się do nieprawidłowego wykształcenia narządów.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum