Badania: przełom w terapii mukowiscydozy?

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2015 12:24

Naukowcy z University of Washington przedstawili rezultaty badań klinicznych z udziałem 1108 pacjentów w wieku powyżej 12 lat. Do leczenia mukowiscydozy wykorzystano ivacaftor (Kalydeco) oraz lumacaftor. Zaobserwowano m.in. 40-proc. poprawę wydolności oddechowej u pacjentów.

Badania: przełom w terapii mukowiscydozy?
Fot. Archiwum

Próby wykazały, że osoby, które przez 24 tygodnie otrzymywały kombinacje tych środków, miały lepiej funkcjonujące płuca. Wyniki badań klinicznych opublikowało pismo "New England Journal of Medicine". Ich autorzy dowodzą, że połączenie dwóch eksperymentalnych leków może "obejść" genetyczny błąd, który prowadzi do rozwoju objawów choroby - informuje Gazeta Wyborcza.

Nowa terapia mukowiscydozy może poprawić komfort pacjentów, ale uczeni mają nadzieję, że w rezultacie wydłuży także życie chorych.

Kombinacja wspomnianych leków jest obecnie oceniana przez specjalne komisje, m.in. w Europie. Mają zdecydować, czy oficjalnie dopuścić je na rynek. Jest tylko jeden problem - niebotyczna cena leków. Sam ivacaftor (już obecny na rynku) kosztuje w USA 250 tys. dol. za leczenie jednego pacjenta przez rok.

Czytaj: www.wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum