×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Badania: problem z zapamiętywaniem twarzy może oznaczać początki demencji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia26 listopada 2017 16:49Aktualizacja: 26 listopada 2017 16:55

U starszych osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi obserwuje się spadek zdolności do zapamiętywania twarzy związany ze zmianami w obrębie postrzegania wzrokowego - informuje magazyn "Scientific Reports".

Badania: problem z zapamiętywaniem twarzy może oznaczać początki demencji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chociaż osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (MCI) cechują się niewielkim upośledzeniem pamięci lub innych funkcji odpowiedzialnych za odbieranie i przetwarzanie informacji z otoczenia, na co dzień nie doświadczają pogorszenia jakości życia. To sprawia, że zazwyczaj nie zauważają deficytów, które mogą świadczyć o początkach choroby Alzheimera lub innej postaci otępienia.

Według naukowców z Uniwersytetu Kumamoto (Japonia) w diagnozowaniu wczesnych stadiów chorób neurodegeneracyjnych może pomóc test rozpoznawania twarzy. Podczas eksperymentów opartych na porównywaniu funkcjonowania osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i zdrowych seniorów specjaliści wykazali, że osoby z MCI mają trudności z zapamiętywaniem tego obszaru ludzkiego ciała.

Badacze prezentowali uczestnikom zdjęcia przedstawiające twarze lub domy. Następnie, po krótkim odstępie czasu, prosili badanych, by wskazali widziany wcześniej bodziec wśród innych twarzy lub budynków. Gdy ochotnicy wykonywali zadanie, specjaliści śledzili ruchy ich oczu.

Wyniki badania pokazały, że osoby z MCI gorzej radziły sobie z rozpoznawaniem twarzy. Trudności te wiązały się ze zmianą wzoru postrzegania wzrokowego w trakcie procesu zapamiętywania. Podczas prezentacji zdjęć twarzy osoby z MCI spędzały mniej czasu na patrzeniu na oczy, a więcej na patrzeniu na usta. Odwrotnie postępowały osoby bez zaburzeń poznawczych.

- Patrzenie na oczy jest ważną częścią procesu zapamiętywania całej twarzy. Problemy pacjentów z MCI z przetwarzaniem informacji dotyczących twarzy są prawdopodobnie efektem pogorszenia funkcji mózgu. Być może zmiana wzorca postrzegania stanowi dla nich mechanizm kompensacyjny. Mamy nadzieję, że światło na to rzucą dalsze badania - mówi Kaoru Sekiyama, współautorka badania, którego szczegóły można znaleźć pod adresem: https://www.nature.com/articles/s41598-017-14585-5

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze