Badania: próba leczenia choroby Parkinsona komórkami macierzystymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2018 09:52

W Japonii ruszają testy kliniczne nowatorskiej metody leczenia choroby Parkinsona, opartej na wstrzyknięciu do mózgu wyhodowanych w laboratorium komórek. Mają się one zastąpić neurony zniszczone przez chorobę.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

Specjaliści z Kyoto University Hospital i Center for iPS Cell Research and Application (CiRA) rozpoczynają badanie kliniczne, w którym siedmiu pacjentom do położonej głęboko w mózgu struktury zwanej skorupą wszczepią prekursorowe komórki neuronów dopaminergicznych.

Każdy z pacjentów otrzyma ok 5 mln komórek, które mają przekształcić się w neurony produkujące neuroprzekaźnik - dopaminę.

Choroba Parkinsona rozwija się bowiem właśnie z powodu uszkodzenia komórek nerwowych wytwarzających ten neurotransmiter. W efekcie dochodzi do upośledzenia czynności ruchowych i innych objawów, w tym zaburzeń pamięci i myślenia a nawet śmiertelnych powikłań.

Wszczepiane komórki powstały z indukowanych komórek pluripotencjalnych hodowanych w specjalnym banku komórek. Mają one możliwość przemiany w różnego typu komórki organizmu. Choć komórki zostały tak dobrane, aby zminimalizować ryzyko odrzucenia wszczepu, to jednak taka możliwość pozostaje i każdy z pacjentów będzie otrzymywał środki immunosupresyjne.

Badanie jest kolejnym krokiem po próbach na zwierzętach. W ubiegłym roku japoński zespół opublikował wyniki testów na makakach, u których po terapii nastąpiła wyraźna poprawa.

Więcej informacji - na stronach:

http://www.cira.kyoto-u.ac.jp/e/pressrelease/news/180730-170000.html

http://www.sciencemag.org/news/2018/07/first-its-kind-clinical-trial-will-use-reprogrammed-adult-stem-cells-treat-parkinson-s

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum