Badania: poczucie osamotnienia sprzyja przeziębieniom

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2017 17:41

Wrażenie samotności powoduje, że łatwiej "łapiemy" przeziębienie, a jego objawy są bardziej dokuczliwe - wynika z  z badań przeprowadzonych na Rice University (USA).

Badania: poczucie osamotnienia sprzyja przeziębieniom
Fot. archiwum

Ludzie, którzy czują się samotni, odczuwają objawy przeziębienia znacznie gorzej, niż osoby mające silne wsparcie wśród swoich znajomych i przyjaciół.

Jak podkreślają autorzy badania Chris Fagundes i Angie LeRoy, kluczowa jest tutaj jakość relacji z ludźmi – to wrażenie samotności sprawia, że gorzej znosimy chorobę.

Do wniosków tych naukowcy doszli po przeprowadzeniu eksperymentu, w którym uczestniczyło 159 osób w wieku od 18 do 55 lat. Uczestnikom podano krople do nosa zawierające rinowirusy - będące najpowszechniejszym sprawcą przeziębienia - po czym odizolowano ich w pokojach hotelowych na pięć dni.

Wniosek: osoby odczuwające samotność były znacznie bardziej skłonne do zachorowania niż te, które jej nie czuły; zgłaszały również o wiele gorsze objawy, niż uczestnicy kontrolnych testów, przeprowadzonych przed początkiem eksperymentu. Wielkość grupy znajomych i przyjaciół nie miała większego znaczenia dla samopoczucia ludzi - liczyła się przede wszystkim jakość tych relacji.

Wyniki eksperymentu sugerują, że lekarze powinni przy diagnozowaniu nawet najczęstszych chorób brać również pod uwagę stan psychiczny pacjenta - podkreślają autorzy badania.

Więcej: PAP-Nauka w Polsce

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum