Badania: pandemia nieco odbudowała zaufanie do nauki

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2020 10:19

Od dwóch lat w kraju obserwowano wzrost sceptycyzm wobec nauki, teraz ten trend się odwrócił. Sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że Polacy większym zaufaniem zaczęli obdarzać naukowców i pokładają w ich pracy nadzieje związane z zażegnaniem obecnego kryzysu.

Badania: pandemia nieco odbudowała zaufanie do nauki
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Tak wynika z najnowszych wyników cyklicznego badania postaw społecznych wobec nauki - State of Science Index: 77 proc. Polaków uważa, że nauka odgrywa kluczową rolę w rozwiązywaniu kryzysów zdrowia publicznego, 73 proc. oczekuje szczepionki przeciwko COVID-19.

Z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Jagielloński wynika, że nastawienie do szczepienia również nieco się poprawiło. Wśród przeciwników szczepień, ewentualną szczepionką przeciwko COVID-19 zaszczepiłoby się tylko 4 proc., wśród niezdecydowanych - 30 proc., natomiast wśród zwolenników szczepień - około 55 proc.

Dr Katarzyna Stasiuk z Instytutu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z RMF FM komentując  te wyniki wskazuje, że badania pokazują, że jesteśmy teraz bardziej pozytywnie nastawieni wobec szczepień.

W ocenie prof. Dariusza Jemielniaka, szefa Katedry Zarządzania z Akademii Leona Koźmińskiego o ile wzrost zaufania Polaków do nauki cieszy, to fakt, że właściwie 1/3 naszego społeczeństwa jest nauką na bakier nie napawa optymizmem.

Jak podkreśla, większość z nas używa telewizora, mikrofalówki, samochodu, korzysta z osiągnięć medycyny, a nie jest w stanie zauważyć, że to właśnie dzięki postępowi nauki mamy tak ogromny postęp cywilizacyjny, skok technologiczny, wzrost komfortu i długości życia. 

Prof. Jemielniak przyznaje, że część winy leży po stronie samych naukowców, którzy nie potrafią często dzielić się wiedzą i zostawiają pole rozmaitym hochsztaplerom oferującym "cudowne" terapie, czy diety. Ten efekt, niestety, ostatnio się pogłębia, a wezwanie do krytycznego myślenia, które wydawało się wcześniej uodparniać na pseudonaukę, staje się teraz często elementem narracji antynaukowej.

State of Science Index pokazuje postawy Polaków wobec nauki na tle innych krajów Europy i świata. Dowiadujemy się między innymi, że poziom sceptycyzmu Polaków spadł o 7 punktów procentowych i aktualnie znajduje się na poziomie 20 proc. W okresie przed pandemią największymi sceptykami byli Brytyjczycy (40 proc.) i Amerykanie (39 proc.).

Więcej: rmf24.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum