Badania: ożywili świński mózg; czy będą eksperymentować na ludzkich?

Autor: Onet/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2019 09:30

Naukowcy z USA dokonali przełomowego dla neurobiologii odkrycia. Udało im się przywrócić pewne funkcje komórek w mózgach świń zabitych cztery godziny wcześniej. Eksperyment opisali w piśmie Nature.

Badania: ożywili świński mózg; czy będą eksperymentować na ludzkich?
Udało się przywrócić pewne funkcje komórek w mózgach świń zabitych cztery godziny wcześniej. Fot. PTWP

Badacze z Uniwersytetu Yale w New Haven przeprowadzili doświadczenie (dzięki dofinansowaniu amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia - NIH). Poddawali świńskie mózgi przez sześć godzin działaniu unikalnej techniki - BrainEx. W tym czasie zaobserwowali spowolnienie procesów obumierania komórek nerwowych. 

Opracowana przez nich unikalna technika pozwoliła następnie przywrócić pewną aktywność komórkom mózgu zabitych świń. Jednak "ożywione" za ich sprawą komórki nie były w pełni sprawne, nie dałyby rady pomóc w odzyskaniu świadomości, ani nie podjęły procesów odpowiadających za inteligencję.

Przewrócone do "życia" komórki, naczynia krwionośne w mózgach świń zaczęły funkcjonować, transportując substytut krwi. Niektóre komórki odzyskały aktywność metaboliczną i wykazywały reakcję na leki. 

Mózgi ssaków są bardzo wrażliwe na odcięcie od przepływającej krwi. Prowadzi to do szybkiego wyczerpania zapasów tlenu i energii, które ma ten narząd. Uważa się powszechnie, że powoduje to śmierć neuronów i nieodwracalne uszkodzenie mózgu.

Więcej: onet.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum