Badania: otyłość w wieku średnim może zwiększać ryzyko demencji u kobiet

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2019 19:36

W przypadku kobiet, otyłość w wieku średnim, wiąże się z podwyższonym ryzykiem demencji - informuje pismo "Neurology". Niektóre wcześniejsze badania wykazały związek pomiędzy niskim wskaźnikiem masy ciała (BMI) a prawdopodobieństwem zdiagnozowania demencji w ciągu najbliższych 5-10 lat.

Badania: otyłość w wieku średnim może zwiększać ryzyko demencji u kobiet
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Inne badania, które trwały dekadę lub krócej, łączyły z występowaniem demencji również m.in. brak aktywności fizycznej.

Zespół dr Sarah Floud z University of Oxford przeprowadził długotrwałe badania dotyczące 1 136 846 kobiet z Wielkiej Brytanii (średnia wieku 56 lat). Po piętnastu latach od pierwszego badania 89 proc. uczestniczek nie wykazywało oznak demencji. U 18 695 spośród nich rozpoznano ją później, u kobiet w wieku średnio 77 lat.

Uczestniczki badań przekazały informacje o swoim wzroście, wadze, spożyciu kalorii i aktywności fizycznej, a naukowcy obserwowali je do roku 2017 za pośrednictwem rejestrów National Health Service. Naukowcy uznali BMI pomiędzy 20 a 24,9 za "pożądane", 25-29,9 za nadwagę, a 30 i więcej - za otyłość. Kobiety, które ćwiczyły rzadziej niż raz w tygodniu zaklasyfikowali jako nieaktywne, a te, które ćwiczyły co najmniej raz w tygodniu, jako aktywne.

Korzystając z odpowiednich modeli matematycznych, autorzy wyliczyli powiązania między BMI a występowaniem demencji w okresie obserwacji, uwzględniając wiek, wzrost, wykształcenie, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, stosowanie hormonów menopauzalnych czy obszar zamieszkania.

W przypadku kobiet, które były otyłe na początku badania, prawdopodobieństwo wystąpienia otępienia było o 21 proc. większe niż u kobiet z "pożądanym" BMI. W długoterminowej perspektywie demencja rozwinęła się u 2,2 proc. kobiet z otyłością, zaś w przypadku kobiet ze zdrowym BMI demencję rozpoznano u 1,7 proc.

Demencja nie była jednak bezpośrednio dietą niskokaloryczną czy niską aktywnością fizyczną. Te czynniki wiązały się wprawdzie ze zwiększonym ryzykiem demencji w pierwszej dekadzie badań, ale po 15 latach od badania niemal nie miały one znaczenia.

- Niektóre wcześniejsze badania sugerowały, że niewłaściwa dieta lub brak ćwiczeń fizycznych mogą zwiększać ryzyko demencji. Jednak nasze badanie wykazało, że czynniki te nie są związane z długoterminowym ryzykiem demencji - komentuje badaczka.

Jak przyznają autorzy, ograniczeniem badania jest to, że dotyczyło tylko kobiet, zatem ustalenia mogą nie dotyczyć mężczyzn.

Więcej na stronie:
https://n.neurology.org/content/neurology/early/2019/12/18/WNL.0000000000008779.full.pdf

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum