Badania: otyłość matki może się wiązać z ADHD u dziecka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2020 16:56

Kobiety, które były otyłe przed zajściem w ciążę, częściej mają dzieci z ADHD i zaburzeniami zachowania - wskazuje analiza naukowców z USA, którą publikuje pismo "Journal of Pediatrics".

Kobiety, które były otyłe przed zajściem w ciążę, częściej mają dzieci z ADHD Fot. Fotolia

Naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka (NICHD), który jest częścią amerykańskich Instytutów Zdrowia, doszli do takich wniosków po analizie danych dotyczących matek blisko 2 tys. małych dzieci. Zebrano je w ramach badania pt. Upstate KIDS Study. Stan zdrowia maluchów śledzono do 8. roku życia.

Analiza ujawniła, że kobiety, które przed zajściem w ciążę miały wskaźnik masy ciała powyżej 30 kg/m2, blisko dwukrotnie częściej w porównaniu do kobiet z prawidłową wagą rodziły dziecko z problemem ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) w wieku 7-8 lat. Nie odnotowano podobnej zależności w przypadku otyłości ojców.

Zdaniem autorów pracy, jeśli zaobserwowana zależność zostanie potwierdzona w kolejnych badaniach, można będzie monitorować dzieci otyłych kobiet pod kątem ADHD i wcześniej oferować im pomoc. Ważne jest również, by pracownicy ochrony zdrowia udzielali otyłym pacjentkom planującym macierzyństwo porad na temat diety i stylu życia sprzyjających chudnięciu.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum