Badania: odległe skutki COVID-19 mogą wystąpić również u dzieci i młodzieży

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2021 08:23

Nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci i nastolatków mogą wystąpić odlegle skutki choroby COVID-19 - wykazały wstępne badania we Włoszech. Najczęstsze z takich skutków to bezsenność, zmęczenie i bóle w klatce piersiowej.

Badania: odległe skutki COVID-19 mogą wystąpić również u dzieci i młodzieży

Wraz z rozwojem pandemii specjaliści coraz częściej zwracają uwagę na odległe skutki COVID-19, występujące nawet wiele miesięcy po ustąpienie choroby. Najczęściej jednak obserwowano je u ludzi dorosłych, z poważnymi objawami tego schorzenia.

Z najnowszych obserwacji specjalistów polikliniki Gemelli w Rzymie opublikowanych przez portal medyczny medRxiv wynika, że odlegle dolegliwości COVID-19 mogą występować także u dzieci i nastolatków, które zwykle rzadziej się zarażają i chorują na COVID-19. Badaniami objęto 129 dzieci, które zachorowały, choć ogólnie były wcześniej zdrowe.

W tej grupie po pięciu miesiącach od ustąpienia choroby całkowite wyzdrowienie stwierdzono u 42 proc. pacjentów. Jednak co trzeci nadal odczuwał jedną lub dwie dolegliwości, a jeden na pięciu - co najmniej trzy. Najczęściej była to bezsenność, która występowała u 18,6 proc. dzieci i nastolatków, które przeszły COVID-19. Kolejne odlegle objawy choroby to bóle i napięcie w klatce piersiowej (14,7 proc.), przekrwienie nosa (12,4), zmęczenie (10,8 proc.), bóle mięśni (10,1 proc.), bóle stawów (6,9 proc.) oraz trudności z koncentracją uwagi (10,1 proc.)

Odlegle objawy zaobserwowano głównie u dzieci i nastolatków, które miały objawy choroby COVID-19. Autorzy badana zwracają jednak uwagę, że wystąpiły one także u tych, które przeszły ją łagodnie lub w ogóle nie odczuwały dolegliwości.

Według badaczy przy luzowaniu restrykcji warto pamiętać, że młodzież najbardziej odczuwa obostrzenia społeczne. Nie można jednak zapominać, że nastolatki również wykazują bezpośrednie, zdrowotne skutki pandemii, choć w mniejszym stopniu niż dorośli.

Zbigniew Wojtasiński (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze