Badania: ocena grubości kory mózgu pomoże szybciej wykryć chorobę Alzheimera?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2012 12:36

Z badań amerykańskich naukowców wynika, że ocena grubości kory mózgu w niektórych obszarach może umożliwić szybsze zdiagnozowanie choroby Alzheimera, jeszcze przed pojawieniem się takich objawów, jak problemy z pamięcią - informuje pismo Neurology.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią otępienia (demencji). Rozwija się przeważnie po 65. roku życia, ale u osób z genetycznymi predyspozycjami (około 1 proc. przypadków) - nawet przed 50. r.ż. Obecnie jednak brak wiarygodnych metod wykrywania schorzenia przed pojawieniem się jego symptomów.

Naukowcy z Massachusetts General Hospital w Bostonie (USA) zmierzyli grubość różnych obszarów kory mózgu u 159. pacjentów o średniej wieku 76 lat, bez objawów demencji. Wykorzystali w tym celu rezonans magnetyczny. Obszary kory wybrano na podstawie wcześniejszych badań, które wykazały, że kurczą się one u pacjentów z Alzheimerem.

Na tej podstawie, 19 osób, u których były one najmniejsze, zaliczono do grupy o wysokim ryzyku zachorowania na Alzheimera, 116 zaklasyfikowano do grupy o średnim ryzyku, a 24 - do grupy niskiego ryzyka.

Na początku badań i przez kolejne trzy lata, uczestników poddawano testom oceniającym pamięć, zdolność rozwiązywania problemów oraz planowania i skupiania uwagi.

Okazało się, że u 21 proc. osób najbardziej narażonych na zachorowanie doszło do pogorszenia sprawności intelektualnej w ciągu trzech lat, podczas gdy w grupie o umiarkowanym ryzyku odsetek ten wyniósł 7 proc., a w grupie o najniższym ryzyku nie zaobserwowano takiego pogorszenia u nikogo.

Okazało się ponadto, że w grupie uznanej za najbardziej narażoną u 60 proc. osób stwierdzono w płynie mózgowo-rdzeniowym zmiany stężenia białek mających związek ze schorzeniem, podczas gdy wśród pacjentów z umiarkowanym ryzykiem było to 36 proc., a z niskim ryzykiem - 19 proc.

Zdaniem autorów pracy wyniki te dają nadzieję, że pomiary grubości różnych obszarów mózgu z zastosowaniem rezonansu magnetycznego, w połączeniu z innymi testami, pomogą w przyszłości szybciej identyfikować osoby szczególnie narażone na rozwój choroby.


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum